Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:08 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Muzyka, koncerty
red. | 2010-10-18 09:49 | Rozmiar tekstu: A A A

Koncert symfoniczny w filharmonii

Olsztyn24
M. Sikorska-Wojtacha (fot. arch. FWM) | Więcej zdjęć »

W najbliższy piątek (22.10) o godz. 19.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej rozpocznie się kolejny w tym sezonie koncert symfoniczny. Olsztyńskich filharmoników poprowadzi Antoni Gref, obchodzący w tym roku jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

Obok orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej wystąpi pianistka Monika Sikorska-Wojtacha. Słowo o Muzyce wygłosi Janusz Ciepliński.

W programie piątkowego koncertu znajdą się:
» Giuseppe Verdi - Uwertura do opery Nabucco ( Nabuchodonozor)
» Michał Spisak - Koncert na fortepian i orkiestrę
» Edvard Grieg - Tańce Symfoniczne op. 64

Antoni Gref studia dyrygenckie, kompozytorskie i instrumentalne ukończył w Akademii Muzycznej w Poznaniu uzyskując dyplom z kompozycji w klasie prof. Andrzeja Koszewskiego, fagotu w klasie prof. Józefa Witkowskiego oraz dyrygentury w klasie prof. Stefana Stuligrosza. W Teatrze Wielkim w Poznaniu, z którym związany jest od 1965 roku dyrygował ponad 70 tytułami oper, operetek, musicali i baletów.
R E K L A M A
Podejmował się prowadzenia rzadko wystawianych przedstawień operowych takich jak „Syn Marnotrawny” czy „Rzeka krzyczących ptaków” Baniamina Brittena, ponadto „Ślepcy” Jana Astriaba, „Joanna d’Arc na stosie” Arthura Honeggera. Odtworzył i zredagował partyturę do baletu Stanisława Moniuszki „Hrabia Monte Christo” zrealizowanego w 2005 roku i dziewięciokrotnie wykonanego przez balet Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Współpracuje z teatrami operowymi i filharmoniami z całej Polski. Jako dyrygent często gości na estradach scen operowych poza granicami kraju m.in. Francji, Niemczech, Austrii, Włoszech, Holandii, Szwajcarii, Finlandii, Węgrzech.

Jest pedagogiem w Akademii Muzycznej w Poznaniu i posiada tytuł profesora zwyczajnego. Był dziekanem Wydziału Wokalno-Aktorskiego w Poznaniu.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W roku 2010 obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

Monika Sikorska-Wojtacha studia pianistyczne rozpoczęła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, w klasie prof. Władysława Kędry, a ukończyła w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Bolesława Woytowicza.

Jest laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego (1970), IV Konkursu na Stypendia Artystyczne im. F. Chopina (1972), Estrady Młodych VII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1974).

Prowadzi czynne życie koncertowe występując z recitalami, koncertami symfonicznymi i kameralnymi na terenie kraju i za granicą (m.in. Czechy, Węgry, Ukraina, Francja, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Japonia).

Dokonała wielu nagrań radiowych (w tym archiwalnych) i telewizyjnych. Nagrała płytę z utworami fortepianowymi B. Woytowicza (12 Etiud, 3 Tańce Polskie, 2 Mazurki) dla firmy Acte Prealable. Współuczestniczyła również w nagraniu CD z utworami R. Twardowskiego (Mała Sonata, Muzyka koncertująca).

W repertuarze ma utwory literatury fortepianowej od muzyki klawesynistów po awangardę. W kręgu jej zainteresowań naczelne miejsce zajmuje twórczość fortepianowa W. A. Mozarta i C. Debussy'ego. Również muzyka polska cieszy się jej szczególnym zainteresowaniem - od twórców ery przedchopinowskiej (M. Szymanowska, F. Dobrzyński) poprzez kompozytorów przełomu XIX i XX wieku (L. Różycki, K. Szymanowski) do muzyki współczesnej. W tej ostatniej dziedzinie posiada liczne prawykonania (m.in. I Sonata fortepianowa P. Radko, Concertino na fortepian i orkiestrę smyczkową J. W. Hawela, I i II Sonata fortepianowa A. Hundziaka). Jest pierwszą wykonawczynią, po pół wieku zapomnienia, Koncertu fortepianowego M. Spisaka. Wykonuje również muzykę oratoryjną i kantatową napisaną na fortepian i zespoły wokalne (m.in. „Mała Msza Uroczysta” G. Rossiniego, „Pieśni cygańskie”, „Liebeslieder” J. Brahmsa). Nie stroni od niekonwencjonalnych form prezentacji muzyki poprzez samodzielne prowadzenie koncertów, w tym również dla dzieci, z którymi potrafi nawiązać znakomity kontakt.

Współpracuje z wieloma muzykami i zespołami kameralnymi (m.in. z Kwartetem Śląskim, z pianistami Joanną Domańską i Hubertem Salwarowskim).

Poza działalnością artystyczną zajmuje się pedagogiką jako profesor zwyczajny w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W tej uczelni pełni również funkcję Kierownika Katedry Fortepianu. W gronie swoich uczniów i absolwentów posiada laureatów konkursów krajowych i międzynarodowych (E. Kupiec, W. Stysz, B. Karaśkiewicz, M. Baczewska, J. Florczyk, P. Grelowski). Ma pod opieką dydaktyczną także uzdolnioną młodzież ze średniego szkolnictwa muzycznego. Poza tym uczestniczy w pracach jury wielu konkursów krajowych i zagranicznych oraz prowadzi liczne konsultacje, kursy i warsztaty pianistyczne.

Odznaczona Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.

Z D J Ę C I A
logo FWM
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.