Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
00:09 25 stycznia 2025 Imieniny: Miłosza, Pawła
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Niepełnosprawność
waclawbr | 2010-10-15 19:23 | Rozmiar tekstu: A A A

Dzień Białej Laski

Olsztyn24
Od lewej: prezes Piotr Łożyński i dyrektor Tadeusz Milewski | Więcej zdjęć »

Dziś (15.10), pod hasłem „Dzień Białej Laski”, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niewidomych. Z tej okazji władze Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Polskiego Związku Niewidomych w Olsztynie zorganizowały konferencję prasową, by zapoznać dziennikarzy z osiągnięciami środowiska, ale również z problemami i barierami, na jakie napotykają osoby niewidome i niedowidzące.

Polski Związek Niewidomych powstał w 1951 roku. W przyszłym roku będzie więc obchodził jubileusz 60-lecia. Okręg Warmińsko-Mazurski PZN rozpoczął działalność 5 lat później. Początkowo województwo olsztyńskie wchodziło w skład okręgu białostockiego PZN, a w 1955 roku pracownicy Spółdzielni Niewidomych „Zorza” w Rynie założyli okręg olsztyński PZN. Pierwsza siedziba okręgu znajdowała się w Rynie, ale władze okręgu szybko przeniosły się do Olsztyna. Obecnie siedziba Okręgu Warmińsko-Mazurskiego PZN mieści się w Olsztynie, przy ul. Mickiewicza 17. W okręgu zrzeszonych jest około 4200 niewidomych i niedowidzących.

- Osiągnięcia nasze są spore, żeby nie powiedzieć duże - powiedział dyrektor okręgu PZN w Olsztynie, Tadeusz Milewski. - W klasyfikacji okręgów ciągle jesteśmy w ścisłej czołówce.

Jak stwierdził Tadeusz Milewski, największym osiągnięciem okręgu, którym można się szczycić nie tylko w skali krajowej, ale i europejskiej, jest Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny „Labirynt” przy ul. Paukszty w Olsztynie. Ośrodek powstał w 1975 roku jako alternatywa dla spółdzielni mieszkaniowych. Trzydzieści pięć lat temu taki ośrodek dawał możliwość szybszego uzyskiwania mieszkania przez osoby niewidome, niż gwarantowały to spółdzielnie mieszkaniowe. Obecnie ośrodek pełni nie tylko funkcje mieszkalne, ale również rehabilitacyjne, sportowe i kulturalne.
R E K L A M A
Inny z powodów do zadowolenia, to fakt, że w wojewódzkich i powiatowych strukturach PZN na Warmii i Mazurach występuje najwyższy w kraju odsetek zatrudnionych niepełnosprawnych z dysfunkcją wzroku.

- Na 24. pracowników zatrudnionych w kołach terenowych i okręgu, zaledwie jedna osoba jest pełnosprawna - stwierdził dyrektor Milewski. - Dwie osoby mają grupę inwalidzką w związku z dysfunkcją narządu ruchu. Pozostali pracownicy to osoby z I i II grupą inwalidzką związaną ze wzrokiem.

Duża grupa osób niewidomych i niedowidzących na Warmii i Mazurach pracuje zawodowo, głównie jako masażyści w przychodniach lub w ramach własnej działalności gospodarczej.

Władze okręgu PZN kładą duży nacisk na kształcenie niewidomych i niedowidzących dzieci i młodzieży. W tej chwili takich osób (do 16 roku życia) w okręgu zarejestrowanych jest 180.

- Staramy się takie osoby rehabilitować, zapewniać dostęp do okulistów, psychologów, pedagogów, staramy się też wytyczać takim osobom ścieżkę kariery zawodowej - wyjaśniał Tadeusz Milewski. - Jakoś to, do tej pory, się nam udaje.

Jak powiedzieli gospodarze konferencji, ważnym elementem kompleksowej rehabilitacji osób niedowidzących i niewidomych jest sport i turystyka.

- W województwie warmińsko-mazurskim działają 4 kluby sportowe zrzeszające osoby niewidome: w Giżycku, Iławie, Elblągu i Olsztynie - powiedział prezes Piotr Łożyński.

Chlubą władz okręgu PZN jest działający od 16. lat Olsztyński Klub Sportowy Warmia i Mazury.

- OKS jest największym klubem i klubem, który odnosi największe sukcesy, zarówno w kraju jak i za granicą - powiedział prezes Łożyński. - W roku bieżącym zdobyliśmy 52 medale mistrzostw Polski w kolarstwie tandemowym, kręglach, bowlingu, szachach, brydżu sportowym, kajakarstwie, lekkoatletyce i strzelectwie z broni laserowej i pneumatycznej. Za granicą odnosimy sukcesy głównie w kolarstwie tandemowym. Od 6. lat nasz tandem Korc-Kosikowski zdobywa regularnie medale mistrzostw świata i paraolimpiady. W tym roku do grona zawodników odnoszących sukcesy poza granicami kraju dołączyli uprawiający bowling. Na Mistrzostwach Europy w Helsinkach zawodnicy z naszego klubu zdobyli aż 6 medali.

Niestety, sprzęt do uprawiania sportu przez niewidomych i niedowidzących jest bardzo kosztowny. Może dlatego często i chętnie korzystają oni z rekreacji i turystyki. Władze okręgu organizują m.in. spływy kajakowe, a nawet regaty żeglarskie.

Bolączką osób niewidomych i niedowidzących są bariery architektoniczne, a dokładniej brak ich odpowiedniego oznakowania. Jak mówią gospodarze spotkania, najczęściej wystarczy oznaczenie ciągów komunikacyjnych, krawężników na jezdniach, czy krawędzi schodów kontrastową taśmą. To znacznie ułatwiłoby osobom z wadami wzroku bezpieczne poruszanie się po chodnikach i w miejscach użyteczności publicznej.

Przy okazji konferencji, w siedzibie okręgu PZN zorganizowano małą wystawę sprzętu ułatwiającego życie osobom niewidomym, od składanej laski po komputery z klawiaturą przystosowaną do pisania językiem Braille’a.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.