Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
22:19 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Ochrona zdrowia
JN | 2010-10-15 14:42 | Rozmiar tekstu: A A A

Przyszli lekarze pojawili się w szpitalu powiatowym

Olsztyn24
Przyszli lekarze w biskupieckim szpitalu | Więcej zdjęć »

Zgodnie z zawartą w lipcu umową na utworzenie Oddziału Klinicznego Pediatrii i Alergologii w biskupieckim szpitalu pojawili się studenci III roku kierunku lekarskiego Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Przyszli lekarze biorą udział w seminariach i ćwiczeniach.

Studenci trzeciego roku kierunku lekarskiego będą się pojawiać w Szpitalu Powiatowym w Biskupcu w każdy czwartek. Przedmiot, którego tajniki będą zgłębiać przez najbliższy rok akademicki to „Propedeutyka pediatrii”.

- Zaraz po przyjeździe do Biskupca busem zorganizowanym przez uczelnię rozpoczynamy seminarium, gdzie w atrakcyjny i ciekawy sposób będą omawiane zagadnienia teoretyczne - mówi prof. Piotr Jurkowski, kierownik Katedry Pediatrii WNM UWM. - Po seminarium studenci idą na oddział, gdzie odbywają się ćwiczenia. Ćwiczenia będą prowadzone także w poradniach rodzinnych i w biskupieckich szkołach, gdzie prowadzone są badania przesiewowe i bilanse.

Wybrali trudny przypadek
R E K L A M A
Na seminarium w czwartek 14 października pojawiło się dwudziestu studentów. W czasie tych zajęć studenci uczyli się w praktyczny sposób w jaki sposób przeprowadzać wywiad z małymi pacjentami i ich rodzicami. W rolę zdenerwowanej mamy chorego 5-latka wcieliła się dr Brygida Piotrowska-Wróbel, wicedyrektor szpitala w Biskupcu, która przez ostatnich 18 lat kierowała Oddziałem Pediatrii i Alergologii. Przepytujący ją Jakub Wrzyszcz, student z Grudziądza nie miał łatwego zadania.

- Specjalnie wybraliśmy bardzo trudny przypadek rozdrażnionej i zdenerwowanej matki, żeby uświadomić studentom, jak ciężkie zadania mogą ich czekać w trakcie pracy lekarza - mówi dr Brygida Piotrowska-Wróbel.

Jakub Wrzyszcz przyznał, że prowadzenie wywiadu to trudna sztuka.

- Na razie braki w wiedzy medycznej ograniczają pole pytań, które możemy zadać - uważa Jakub Wrzyszcz.

Szczególne wyzwanie

Po zakończeniu seminarium studenci przeszli na oddział pediatrii, gdzie przeprowadzali wywiady z małymi pacjentami, podstawowe badania i obserwacje.

- Badaliśmy jamę brzuszną i osłuchiwaliśmy dzieci - mówi Alicja Wojtowicz, studentka z Dobrego Miasta. - Jestem pod wrażeniem przyjęcia, jakie nas spotkało ze strony lekarzy i pielęgniarek. Dzięki ich życzliwości stres wynikający z nowej sytuacji był niezauważalny.

Dyrekcja biskupieckiego szpitala postarała się, żeby studenci dobrze czuli się w placówce.

- Do dyspozycji mamy kawę, herbatę, a nawet... kanapki - mówi prof. Piotr Jurkowski. - Zastanawiałem się nawet, czy znowu nie wrócić na studia.

Także rodzice chorych dzieci z zadowoleniem przyjęli obecność studentów na oddziale.

- A wśród maluchów wywiązała się nawet rywalizacja, kogo studenci powinni zbadać jako pierwszego - mówi dr Brygida Piotrowska-Wróbel. - Utworzenie oddziału klinicznego w naszym szpitalu traktujemy jako szczególne wyzwanie, któremu postaramy się sprostać.

Niewykluczone, że część studentów po ukończeniu nauki trafi właśnie do szpitala w Biskupcu.

- To byłoby bardzo ciekawe doświadczenie - uważa Alicja Wojtowicz, która podkreśla, że wybrała kierunek lekarski, bo chce pomagać innym ludziom.

Profesor Jurkowski zwraca uwagę na to, że w całym regionie, jak i kraju brakuje specjalistów.

- Potrzeby w tym zakresie są bardzo duże - mówi prof. Piotr Jurkowski. - Nasz wydział choć w części może przyczynić się do rozwiązania tego problemu.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.