Jedną z osób biorących udział w dzisiejszych badaniach był marszałek
województwa Jacek Protas. |
Więcej zdjęć »
Dzisiaj (14.10) obchodzony jest Światowy Dzień Spirometrii. W jego ramach w całej Polsce prowadzone były bezpłatne badania spirometryczne, które są pomocne w wykrywaniu chorób układu oddechowego, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc i astma.
W Olsztynie do obchodów przyłączył się Oddział Terenowy Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, który zorganizował bezpłatne badania spirometryczne w Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc oraz w Urzędzie Marszałkowskim. Chętne osoby mogły również skorzystać z możliwości bezpłatnego pomiaru poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia.
Badanie spirometryczne mierzy tzw. pojemność życiową płuc, tj. ilość powietrza zawartą w płucach pomiędzy maksymalnym, natężonym wdechem a wydechem. Spirometrię powinny przede wszystkim wykonywać osoby palące papierosy oraz byli palacze, a także osoby z przewlekłym kaszlem, dusznością, zadyszką lub pogarszającą się tolerancją wysiłku. Badanie to stosuje się również u osób oczekujących na operację klatki piersiowej, jako badanie kwalifikujące do wykonywania różnych zawodów oraz przed rozpoczęciem aktywności sportowej, rekreacyjnej lub wyczynowej, wymagającej dużego wysiłku, np. nurkowaniem.
-
Polskie Towarzystwo Chorób Płuc bierze dzisiaj udział w organizacji Światowego Dnia Spirometrii - wyjaśnia Ewa Lisowiec, przewodnicząca Oddziału Terenowego PTChP w Olsztynie. -
W związku z tym przeprowadzamy akcje spirometryczne w szpitalu i urzędzie. Badanie spirometryczne to badanie, dzięki któremu możemy ocenić przepływ w drogach oddechowych, czy nie ma zaburzeń typu obturacyjnego czyli przeszkód w drogach oddechowych. Takie badanie może nam również zwrócić uwagę na zmiany w samym miąższu płucnym. Nie ma przy nim ograniczeń wiekowych. Badanie to można wykonać zarówno u dziecka, jak i u osoby dorosłej. Możliwość jego wykonania u dziecka zależy tylko od jego dojrzałości umysłowej.
Według organizatorów dzisiejsza akcja okazała się sukcesem. Z możliwości bezpłatnego wykonania badania spirometrycznego skorzystało 50 osób, zaś z pomiarów poziomu cukru we krwi i ciśnienia 80.
Z D J Ę C I A