Nagrodzony rysunek przedstawiający Fryderyka Chopina
(Fot. Fundacja Open Future) |
Więcej zdjęć »
Muzyka Chopina grana na tubie oraz wykonana przez niewidomą dziewczynkę dostarczyła największych wrażeń uczestnikom ostatniego cyklu spotkań w Domu Pracy Twórczej i Rozwoju w Trzcinie
Tematem przewodnim trzeciego, a zarazem ostatniego bloku spotkań warsztatowych pt. „CHOPIN dziś”, organizowanych przez olsztyńską Fundację Open Future, były współczesne interpretacje w sztuce i życiu inspirowane muzyką Fryderyka Chopina. Osoby prowadzące spotkanie zadbały o ciekawy przekaz materiału dostosowany do wieku odbiorcy. Tym razem młodzi słuchacze ze szkół podstawowych w gminie Grodziczno (pow. nowomiejski) zobaczyli, usłyszeli, a także mieli okazję porozmawiać z kolejnymi osobami, które są bardzo blisko związane z muzyką wielkiego kompozytora.
W spotkaniu udział wzięli: Krzysztof Gwiazda - śpiewak operowy, który wykonywał utwory Fryderyka Chopina we współczesnej aranżacji przy akompaniamencie Roberta Siniarskiego - absolwenta Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej.
Bardzo interesującym elementem spotkania był udział Zuzanny Osuchowskiej - niewidomej dziewczynki, która w niesamowity sposób oddała piękno muzyki Chopina i Patryka Ciesielskiego - chłopca, który grał tę muzykę na tubie. Młodzi uczestnicy warsztatów mogli zobaczyć i dotknąć książki pt. „Syzyfowe prace” napisanej brailem, którą czyta niewidoma Zuzia. Dla dzieci było to niezwykłe przeżycie.
Podczas ostatniego spotkania został również rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejsze prace plastyczne na temat życia i muzyki Fryderyka Chopina, przygotowane przez dzieci w oparciu o wiedzę nabytą podczas warsztatów. Wybrane prace zostały nagrodzone upominkami ufundowanymi przez Domy Konesera.
Projekt współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Fryderyk Chopin 2010 - Promesa realizowany był przez Fundację Open Future od maja br. z 6 szkołami podstawowymi gminy Grodziczno w porozumieniu z gminnym samorządem oraz z Domem Pracy Twórczej i Rozwoju w Trzcinie. Programem zostało wspartych 562 młodych ludzi w wieku od 7 do 13 lat. Patronem honorowym projektu jest Fundacja Kultury z Warszawy.
Z D J Ę C I A