Siedziba instytutu przy ul. Tuwima
Stosunkowo często piszemy o przedsięwzięciach i sukcesach naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Mniej, a można by rzec, prawie wcale, o tym, co się dzieje w innej naukowej placówce Olsztyna: Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. A dzieje się tam wiele ciekawych rzeczy, zaś pracujący w budynku przy ul. Tuwima naukowcy mogą poszczycić się niejednym sukcesem.
Od dłuższego czasu Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie jest jedną z najlepszych jednostek naukowych w obszarze nauk rolniczych w kraju. Niedawno potwierdziła to po raz kolejny ocena „parametryczna” dokonana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Instytut prowadzi zaawansowane badania m.in. w zakresie nauki o żywności i rozrodu zwierząt. Niestety, jest słabo rozpoznawany w regionie (zdecydowanie lepiej na arenie krajowej, a najlepiej za granicą), a dodatkowo często identyfikowany z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Może więc ta informacja będzie początkiem budowania „tożsamości medialnej„” instytutu w mieście i regionie./p>Napisać zaś chcemy o wyjątkowym w skali regionu, ale także spektakularnym w skali ogólnopolskiej, sukcesie instytutu, którego projekt „REFRESH - Odblokowywanie potencjału Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności dla wzmocnienia integracji z Europejską Przestrzenią Badawczą i rozwoju regionu” zyskał bliską ideałowi ocenę 14,5 (na 15 możliwych) ekspertów Unii Europejskiej i został zakwalifikowany do realizacji jako jeden z dwóch polskich wniosków złożonych w ogólnoeuropejskim konkursie. W pokonanym polu olsztyńscy naukowcy pozostawili jednostki naukowe z Niemiec, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Oprócz „olsztyńskiego”, do realizacji zakwalifikowanych zostało 14 projektów na 252 biorących udział w konkursie, m.in. z takich krajów jak Francja, Hiszpania, Włochy.
Środki przyznane przez Komisję Europejską w Brukseli na realizację projektu REFRESH w latach 2010-2014 wynoszą 3,15 mln euro i są największym dofinansowaniem uzyskanym przez Polską instytucję w obszarze „Potencjał badawczy” 7. Programu ramowego Unii Europejskiej. W latach 2002-2006 w projektach naukowych finansowanych przez Unię Europejską wzięło udział 1878 polskich zespołów badawczych, a wartość przyznanych dotacji to 216,5 mln euro. W tym czasie województwo warmińsko-mazurskie było reprezentowane przez 14 zespołów badawczych, a łączna wartość udzielonych dotacji wynosiła tylko 1,18 mln euro, z czego Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk otrzymał ponad 0,5 mln euro. Po roku 2007 wsparcie udzielone w 7. Programie Ramowym dla wszystkich jednostek z województwa warmińsko-mazurskiego wyniosło (do tej chwili) niespełna 0,5 mln euro.
Głównym celem projektu REFRESH jest wzmocnienie potencjału badawczego Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN. Kluczowym elementem realizacji projektu będzie powołanie Platformy Transferu Technologii, która posłuży do organizacji szkoleń i koordynacji współpracy z przemysłem. Opracowany dla różnych grup odbiorców (urzędnicy państwowi i samorządowi, przedsiębiorcy, ogół społeczeństwa) pakiet seminariów i warsztatów skoncentruje się na możliwościach praktycznego wykorzystania pozyskanej wiedzy.
W projekcie szczególny nacisk kładziony jest na kształcenie i rozwój personelu instytutu poprzez dwustronną wymianę osobową z 14. wiodącymi europejskimi centrami badawczymi oraz specjalistyczne szkolenia. Z pozyskanych środków zostanie również sfinansowany zakup unikatowej aparatury badawczej oraz zatrudnienie najwyższej klasy ekspertów o kwalifikacjach niezbędnych dla wdrożenia długofalowej Strategii Rozwoju Instytutu.
W efekcie realizacji projektu instytut powinien dopracować się konkurencyjnego na skalę europejską potencjału do prowadzenia interdyscyplinarnych badań dotyczących: żywności, bioróżnorodności i zdrowia.
Projekt realizowany będzie przez 42 miesiące i zostanie zakończony półroczną oceną jakości prowadzonych badań i poziomu infrastruktury badawczej przeprowadzoną przez niezależnych ekspertów nominowanych przez Unię Europejską. Wyniki przeprowadzonego audytu zostaną przedstawione do dyskusji zarówno z władzami centralnymi (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polska Akademia Nauk), jak i lokalnymi (Urząd Marszałkowski oraz Urząd Miasta).
******
7. Program Ramowy w zakresie badań i rozwoju technologicznego (7PR) jest największym mechanizmem finansowania i kształtowania badań naukowych na poziomie europejskim. Jest to program siedmioletni (2007-2013) o budżecie wynoszącym prawie 54 miliardów euro, służący przekształceniu UE w najbardziej konkurencyjną i dynamiczną, opartą na wiedzy gospodarkę na świecie, zdolną do zapewnienia trwałego wzrostu gospodarczego, stworzenia liczniejszych i lepszych miejsc pracy oraz zagwarantowania większej spójności społecznej. Trójkąt wiedzy, który tworzą edukacja, badania i innowacje, jest niezbędny do osiągnięcia tego celu.
Struktura 7. Programu Ramowego oparta jest na 4 blokach:
» Współpraca (Cooperation) - wsparcie dla szerokiego zakresu działań badawczych prowadzonych w ramach współpracy międzynarodowej.
» Pomysły (Ideas) - wsparcie inspirowanych przez naukowców „badań odkrywczych” i prowadzonych we wszystkich dziedzinach nauki i technologii.
» Ludzie (People) - działania wspierające szkolenie i rozwijanie kariery naukowców, wzmocnienia potencjału ludzkiego w nauce i badaniach.
» Możliwości (Capacity) - wsparcie udzielone kluczowym aspektom europejskich możliwości w dziedzinie badań i innowacji, jakimi są m.in: infrastruktury badawcze, badania na rzecz średnich i małych przedsiębiorstw, uwolnienie pełnego potencjału badawczego w regionach „konwergencji” UE.
Potencjał badawczy (Research Potential (REGPOT))Europa nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału badawczego, w szczególności w mniej rozwiniętych regionach oddalonych od europejskich centrów rozwoju naukowego i przemysłowego. Celem działań jest pobudzenie wykorzystania pełnego potencjału badawczego w rozszerzonej Unii poprzez otworzenie i rozwój istniejących Centrów Doskonałości w regionach konwergencji i najbardziej oddalonych regionach UE oraz pomoc w zwiększeniu możliwości efektywnego uczestnictwa naukowców w działalności badawczej na poziomie wspólnotowym.