Fragment galerii w kanale rzeki Lubljanicy
Mazurskie Jeziora - jedyny polski finalista światowego konkursu na 7 Nowych Cudów Natury - został 30 września 2010 roku zaprezentowany w stolicy Słowenii - Lubljanie. Gospodarzem wydarzenia była Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Słowenii.
Polska delegacja przybyła do Lubljany na zaproszenie polskiego Ambasadora w Słowenii, Piotra Kaszuby. 30 września był dniem dla Ambasadora wyjątkowym - wieńczył pełnienie przez niego misji dyplomatycznej w Słowenii.
To Mazury, nie...Ambasador wraz z polską delegacją uroczyście otworzył plenerową wystawę - w galerii Kanału rzeki Ljubljanicy - promującą Mazurskie Jeziora. Wielkoformatowe plansze przedstawiające ciekawe miejsca z naszego regionu przyciągały uwagę wszystkich przechodzących bulwarem.
Autorem koncepcji wystawy jest olsztyński grafik, Mateusz Obarek. Absolwent studiów artystycznych (dyplom w Pracowni Projektowania Graficznego na Katedrze Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego), w swoich kreacjach dąży do „czystości formy”. Jego prace doceniły czołowe polskie i zagraniczne marki jak: Carlsberg, Tchibo, Auchan, Tiffi, TVP, Danone, Olympus, Bagatt i wiele innych. Będąc członkiem Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, przyczynia się do powstania aktywnego środowiska grafików, krytyków i biznesu, tworząc sprzyjające warunki do nauki i rozwoju.
Autorzy zdjęć: Ryszard Czerwiński, Mieczysław Wieliczko, Andrzej Stachurski i Wojciech Wójcik to doceniani w kraju i zagranicą fotograficy przyrody.
- Hasła kreacji: „To Mazury, nie - Amazonia, Chorwacja, Holandia...” oddziałują w oparciu o niepowtarzalne zdjęcia mazurskiego krajobrazu w obiektywach wybitnych polskich fotografów: Ryszarda Czerwińskiego, Mieczysława Wieliczki, Andrzeja Stachurskiego i Wojciecha Wójcika, ukazując nasz region jako „świat w pigułce” - mówi Mateusz Obarek. -
To właśnie na Mazurach można odnaleźć to, co najbardziej charakterystyczne dla niezwykłych miejsc na Ziemi. Siłą pomysłu jest także łatwa przetłumaczalność komunikatu na inne języki i czytelne zestawienia tematyczne. Dzięki temu kreacja jest czytelna na gruncie międzynarodowym - dodaje Obarek.
Dzięki prezentowanym obrazom, bez względu na wynik głosowania w konkursie Fundacji „New7Wonders”, śmiało możemy stwierdzić, że: Mazury to cud natury.
Galeria w Kanale rzeki Lubljanicy jest bardzo popularna, ze względu na swoją dostępność i możliwość prezentacji wystawy dla szerokiej publiczności. Wystawę „Polski cud natury w sercu Słowenii” będzie można oglądać w Lubljanie do 1 grudnia 2010 roku.
Prezentacja turystyczna i kulinarnaUroczystemu otwarciu wystawy towarzyszył koncert zespołu szantowego „Kochankowie Sally Brown” z Giżycka, znanego w nie tylko w Polce, ale i za granicą. Sylwester Kanrafel - frontmen zespołu - nie krył wzruszenia z przyjęcia, jakie zgotowała mu słoweńska Polonia. Piosenka żeglarska płynąca z głośników - gitara, akordeon i skrzypce - tworzyła idealne tło prezentacji pięknych krajobrazów, a także radosnej biesiady, gdyż podczas imprezy nie zabrakło także rozkoszy dla podniebienia. Gościom zaserwowano tradycyjne przysmaki z regionu Warmii i Mazur, pochodzące z gospodarstw działających pod szyldem „Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla”. Poczęstunek składał się z tradycyjnie przygotowywanych mięs, wędlin i serów, a także miodów pitnych i - nieznanego w Słowenii - niepasteryzowanego piwa. Prawdziwy zachwyt wzbudziły wędzona sielawa i pasztet z dziczyzny oraz wędzony ser.
I choć Polska jeszcze nie jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym Słoweńców, to spotkanie towarzyszące otwarciu wystawy, wzbudziło wiele entuzjastycznych pytań o możliwości spędzania czasu na Mazurach, dotąd mało znanych mieszkańcom Lubljany. Wśród gości wielu było przedstawicieli branży turystycznej i mediów life style’owych, co skutkować będzie ekspozycją Mazur, jako atrakcyjnego turystycznie regionu oraz pojawieniem się polskich destynacji w ofertach firm turystycznych.
Na pożegnanie wszyscy goście otrzymali miły prezent - pocztówki z planszami wystawy - by mile wspominać spotkanie z Polską i Mazurami.
Warmia i Mazury zapraszają do inwestycji...O regionie Warmii i Mazur mogli posłuchać także przedsiębiorcy skupieni w Izbie Gospodarczej Słowenii (Chamber of Commerce and Industry of Slovenia). Spotkanie otworzył Marko Jare - Dyrektor Regionalny Izby Gospodarczej, który wraz z Andrzejem Wyrfel z Polskiej Ambasady, przedstawił polską gospodarkę, kierunki jej rozwoju i szanse jakie daje inwestorom, a także wagę jej powiązań z gospodarką Słowenii.
Prezentacja regionu przygotowana przez Centrum Obsługi Inwestora Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego obfitowała w praktyczne wskazówki - jak nawiązać współpracę handlową z polskimi firmami, gdzie poszukiwać informacji o ofertach handlowych i inwestycyjnych, z jakich narzędzi oferowanych przez Agencję mogą skorzystać zagraniczni przedsiębiorcy.
Duże zainteresowanie wzbudziły Specjalne Strefy Ekonomiczne i wachlarz preferencyjnych warunków, jakie oferują inwestorom, którzy poprzez inwestycje stworzą w regionie nowe miejsca pracy. Goście spotkania reprezentowali szeroki zakres branż: farmaceutyczną, budowlaną, budowlano-drogową, spożywczą, gumową, tekstylną. Nie zabrakło także firm doradczych i konsultingowych.
Event promocyjny w Słowenii był częścią „Masurian Wonder Tour”, czyli trasy promującej piękno Mazur w krajach Europy w ramach kampanii „Mazury Cud Natury”. Słowenia jest drugim po Litwie przystankiem tournée po krajach Europy.