Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza w poniedziałek (11.10) do Starego Ratusza na uroczyste podsumowanie drugiego roku istnienia czasopisma kulturalno-literackiego „VariArt”. Rozpoczynającą się o godz. 15.00 imprezę zatytułowano „Olsztyn- Babel”. W programie prezentacja lokalnego środowiska kulturalnego oraz promocja pisma „VariArt”.
Impreza „Olsztyn-Babel” pokaże przede wszystkim „fundament” naszego miasta, jego wielokulturowość. Będzie więc wielką metaforą pomieszania kultur i języków sztuki, a także wpływu tego na tworzenie Nowej Kultury Regionalnej. Podczas jubileuszowej imprezy widzowie zostaną „zaatakowani” dźwiękami (muzyką, słowem) i obrazami, gestem i wizerunkiem.
Od soboty (9.10) Adam Cieślak oraz Bartosz Świątecki, olsztyńscy artyści młodego pokolenia, będą w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie wznosić współczesną-odwieczną „wieżę Babel”. Kulminacja jej istnienia i zarazem zasadnicze obchody jubileuszu czasopisma będą miały miejsce 11 października (poniedziałek).
O godzinie 15.00 młodzi plastycy zwieńczą swoje dzieło, natomiast o 15.30 odbędzie się spotkanie z poetą i dziennikarzem Romanem Maciejewskim-Vargą. W specjalnym mini-recitalu wystąpi też artystka Sceny (nomen omen) Babel - Marta Andrzejczyk. Następnie cała biblioteka ukaże swe prawdziwe oblicze - oblicze BABEL. W poszczególnych miejscach zwiedzający będą mogli podziwiać wystawy tematyczne, związane z teatrem, literaturą regionalną (ale również z jubileuszem „VariArtu”), posłuchać muzyki oraz „literatury” - na specjalnych stanowiskach do odsłuchu. Bibliotekę zapełnią różne sztuki: teatr, literatura, muzyka i architektura. Na końcu „wieża Babel” runie.
******
Kwartalnik „VariArt”, czasopismo wydawane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie od 2008 r., obchodzi drugą rocznicę istnienia na rynku czasopism regionalnych. Skład stałego zespołu redakcyjnego tworzą pracownicy biblioteki, jednak z „VariArtem” współpracowało już wiele osób z regionu: m.in. Tamara Bołdak-Janowska, Krzysztof Dariusz Szatrawski, Krystyna Jędrys, Iwona Łazicka-Pawlak, Lech Brywczyński, Filip Onichimowski, Arkadiusz Łuba, Agnieszka Kacprzyk, Paweł Jaszczuk, Kazimierz Brakoniecki, Hanna Brakoniecka, Katarzyna Enerlich, Joanna Wilengowska oraz wielu innych...
Pismo ma charakter kulturalno-literacki, prezentuje więc i popularyzuje kulturę, literaturę i sztukę Olsztyna oraz województwa warmińsko-mazurskiego. Podstawową zasadą „VariaArtu”, jak sama nazwa wskazuje, jest „różnorodność”, jak również otwartość wobec wszystkich twórców, zarówno uznanych jak i debiutujących, niezależnie od przynależności do grupy czy programu artystycznego. Skierowane jest również do szerokiego grona odbiorców.
W „VariArcie” można odnaleźć poezję, prozę, dramat, recenzje literatury regionalnej. Felietony, relacje z wydarzeń kulturalnych, artykuły poświęcone historii Warmii i Mazur, ciekawym inicjatywom, miejscom, które warto poznać. W „galerii” wewnątrz pisma prezentuje się prace i sylwetki artystów oraz grup artystycznych. W „VariArcie” zamieszczane są także wywiady z artystami, literatami, muzykami oraz przedstawicielami instytucji kulturalnych.
Pismo jest otwarte na warmińsko-mazurskich twórców, którzy chcą zaprezentować swoją twórczość szerszemu gronu.
Dotychczasowe numery czasopisma dostępne są również w formie elektronicznej na stronie internetowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie: http://www.wbp.olsztyn.pl/publikacje/index.html.