Płonne okazały się nadzieje, że w poniedziałek (4.10), kiedy to mijał termin zgłaszania komitetów wyborczych do zaplanowanych na 21 listopada wyborów samorządowych, poznamy chociaż zarys list wyborczych. Wydaje się, że dla „zwykłego zjadacza chleba”, po rejestracji komitetów wyborczych niewiadomych jest jeszcze więcej niż przed ich rejestracją.
Komisarz Wyborczy w Olsztynie przyjmował powiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego i o zamiarze zgłaszania kandydatów na radnych w poniedziałek do godz. 15.30. Tego samego dnia wieczorem na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej opublikowano wykaz komitetów wyborczych, których zgłoszenia zostały przyjęte w Olsztynie. Na liście umieszczono 275 komitetów z całego województwa. Wśród nich znaleźliśmy 7, które swoją siedzibę mają na terenie Olsztyna:
- KWW Zielony Olsztyn - Młodzi Socjaliści, pełnomocnik wyborczy Damian Chodorek,
- KWW Nowy Olsztyn, pełnomocnik wyborczy Lech Prusiński,
- KWW Wspólnota Samorządowa Prawicy, pełnomocnik wyborczy Alfred Surma,
- KWW Społeczne Towarzystwo Samorządowe 2010, pełnomocnik wyborczy Andrzej Smoliński,
- KWW Piotra Grzymowicza, pełnomocnik wyborczy Mirosław Gornowicz,
- KWW Czesława Jerzego Małkowskiego, pełnomocnik wyborczy Jarosław Szunejko,
- KWW Olsztyńska Alternatywa Młodych, pełnomocnik wyborczy Arkadiusz Muziński.
Zdecydowanie więcej zarejestrowało się komitetów wyborczych, których siedziby znajdują się na terenie powiatu olsztyńskiego. Doliczyliśmy się 52. takich komitetów (wykaz zamieszczamy niżej) co daje statystycznie nieco ponad 4 komitety na jedną gminę.
Ale to nie wszystko, bowiem do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęły odrębne zgłoszenia o utworzeniu 36. komitetów wyborczych. 33 ze zgłoszonych w PKW komitetów zadeklarowało, że zasięgiem działania obejmują całą Polskę. Teoretycznie więc mogą zgłosić swoje listy wyborcze do każdego samorządu i kandydatów na każdego prezydenta, wójta czy burmistrza. Wśród tych komitetów są m.in.: KW Polskie Stronnictwo Ludowe, KKW Lewica, Komitet Wyborczy SLD, KW Platforma Obywatelska, KW Prawo i Sprawiedliwość, KW Unia Polityki Realnej, KW NPD Samoobrona Leppera, KW Partia Demokratyczna, KKW Lista Sierakowskiej - Lewica czy KW Liga Polskich Rodzin.
Przy nazwach komitetów wyborczych, zarówno Państwowa Komisja Wyborcza, jak i komisarze wyborczy, podają jedynie imię i nazwisko pełnomocnika wyborczego oraz pełnomocnika finansowego (nazwiska często nic nie mówią nawet znawcom lokalnej polityki), siedzibę komitetu i zasięg jego działania. Stąd trudno nawet spekulować, kto, gdzie i z jakiej listy będzie startować. Trzeba więc czekać...
Pewne jest jedynie, że na Warmii i Mazurach wybierać będziemy radnych do 116 rad gmin, 67 wójtów, 46 burmistrzów i 3 prezydentów. Kandydatów na radnych trzeba zgłosić do północy 22 października, natomiast kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów - do 27 października do północy.