Od wczoraj (4.10) na terenie miasteczka studenckiego w Kortowie członkowie Greenpeace zbierają podpisy pod projektem zmiany ustawy o ochronie przyrody, który ma umożliwić poszerzenie Białowieskiego Parku Narodowego. - Odzew na naszą akcję wśród studentów jest fantastyczny - mówi Agata Zielińska, koordynatorka zbierających podpisy wolontariuszy Greenpeace.
Obecnie Białowieski Park Narodowy zajmuje jedynie 17% powierzchni Puszczy Białowieskiej, ostatniego nizinnego lasu naturalnego w Europie. Pozostała część traktowana jest jako las gospodarczy, z którego pozyskuje się drewno na deski, papier, a nawet zapałki.
Aktualnie obowiązująca Ustawa o ochronie przyrody uzależnia poszerzenie parków narodowych od zgody lokalnych samorządów. W przypadku Puszczy Białowieskiej, takiej zgody nie ma i kolejny już minister środowiska przyznaje, że ma z tego powodu związane ręce.
-
Prawo, które pozwala małej grupce lokalnych urzędników decydować o skarbie narodowym wszystkich Polaków, jest złe i należy je zmienić. Te tereny nie należą do nich, lecz do Skarbu Państwa. Puszcza Białowieska jest zbyt cenna, by jej los zostawić w rękach niewielkiej grupy interesu, która czerpie zyski z eksploatacji tego bezcennego obszaru - mówi Robert Cyglicki, dyrektor polskiego Greenpeace.
Polskie organizacje pozarządowe, w tym Greenpeace, WWF, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Salamandra oraz przedstawiciele środowisk naukowych zajmujących się ochroną przyrody, już w sierpniu rozpoczęli zbiórkę 100 tys. podpisów w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Termin zbiórki mija na początku listopada.
-
Do tej pory sam Greenpeace zebrał już około 40 tys. podpisów. Zainteresowanie Polaków jest ogromne. Zbiórka trwa cały czas, zapraszamy wszystkich do włączenia się do naszej akcji - dodaje Cyglicki.
Równocześnie Greenpeace zaprasza do dołączenia do grona wolontariuszy w grupie olsztyńskiej, która właśnie działa. Wolontariusze Greenpeace działają w 9 miastach w Polsce, a Olsztyn jest kolejnym miastem, w którym powstaje grupa lokalna.
Wszystkie osoby chętne do pomocy przy zbiórce podpisów zapraszamy do kontaktowania się z Agatą Zielińską, koordynatorką wolontariatu oraz na spotkanie informacyjne w czwartek, 7 października, o godzinie 18.00 do Sali 104 w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM.
Akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy na terenie Kortowa prowadzona będzie jeszcze jutro (6.04), w godz. 11.00 - 18.00.
Z D J Ę C I A