Na tegorocznej Złotej Tarce w Iławie gościła m.in. Ewa Bem
Bieg Piastów, Szlak Orlich Gniazd, toruńskie Planetarium. To niektóre z produktów uhonorowanych certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej. Wśród dziesiątki najlepszych, przedstawiciel naszego regionu - iławski festiwal jazzu tradycyjnego Złota Tarka.
Impreza, która corocznie ściąga nad Jeziorak tysiące fanów jazzu z całego kraju, bez wątpienia zasłużyła na takie wyróżnienie. Na deskach iławskiego amfiteatru, przy okazji każdej kolejnej edycji festiwalu, pojawiają się gwiazdy znane nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. Na tegorocznej, czterdziestej już Złotej Tarce wystąpili m.in. Mietek Szcześniak, Ewa Bem czy Grzegorz Turnau.
Historia festiwalu jest bogata. W latach 60. Złotą Tarkę gościła warszawska Stodoła, choć mało kto wie, że początków festiwalu należy szukać na Dolnym Śląsku.
Właściwie nie czterdzieści, a czterdzieści pięć lat temu odbyła się pierwsza Złota Tarka na festiwalu we Wrocławiu - mówi dyrektor artystyczny imprezy, Ryszard Wolański. -
Złota Tarka nie była wtedy festiwalem samodzielnym.W latach 90. festiwal trafił do Iławy. -
Złota Tarka umarła w Warszawie. Stodoła przestała być zainteresowana tym festiwalem, bo faktycznie nie była już klubem studenckim z prawdziwego zdarzenia, a stała się przedsiębiorstwem - wyjaśnia Wolański.
Obecnie Złota Tarka, to największa impreza w grodzie nad Jeziorakiem. Corocznie w sierpniu na trzy dni Iława staje się polską stolicą jazzu. W tym roku doceniła to Polska Organizacja Turystyczna. Złota Tarka otrzymała Certyfikat dla Najlepszego Produktu Turystycznego 2010 roku. To jednak nie jedyne wyróżnienie, które może spotkać 40. Old Jazz Meeting. Do 17 października trwa głosowanie, którego zwycięzca otrzyma Certyfikat Internautów. Nagrodą jest m.in. kampania promocyjna. Oprócz Złotej Tarki w konkursie startuje jeszcze 40 innych produktów, w tym m.in. projekt „Olsztyn? Aktywnie!”. Swój głos można oddać na stronie http://www.produkt-turystyczny-2010.otowakacje.pl/