Denys Proshayev (fot. Uwe Arens)
Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza na kolejny koncert symfoniczny. W piątek (8.10) o godz. 19.oo rozpocznie się koncert „200. rocznicę urodzin Roberta Schumana”.
W sali koncertowej filharmonii przed olsztyńską publicznością wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego oraz ukraiński pianista Denys Proshayev. Słowo o muzyce wygłosi Janusz Ciepliński.
W programie koncertu znajdą się:
» Piotr Czajkowski - I Koncert fortepianowy b-moll op. 23,
» Robert Schumann - I Symfonia B-dur „Wiosenna” op. 38.
Dyrygent i kompozytor
Czesław Grabowski urodził się w 1946 r. w Sosnowcu. Studiował kompozycję i dyrygenturę w PWSM w Katowicach. Jest autorem wielu utworów symfonicznych, kameralnych i chóralnych, wykonywanych zarówno w kraju i za granicą. Jako dyrygent współpracuje z wieloma orkiestrami polskimi i zagranicznymi, wykonując muzykę oratoryjną, symfoniczną, operową i popularną. Koncertował m.in. w Danii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, na Ukrainie, w Białorusi i we Włoszech. Występuje z największymi solistami polskimi i zagranicznymi. Od 1986 jest Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda, a także dyrektorem dorocznych imprez muzycznych: Festiwalu Smyczkowego „Mistrzowie polskiej wiolinistyki” i Międzynarodowego Festiwalu „Wschód - Zachód” w Zielonej Górze.
Denys Proshayev jest pianistą i dyrygentem, laureatem I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD 2002
Denys Proshayev urodził się w 1978 r. w Brześciu na Białorusi. Studiował w Akademii Muzycznej w Kijowie na Ukrainie u I. Lipatowej, kończąc studia w 1988 r. Kontynuował naukę jako pianista w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze u prof. Władimira Krainewa, a także uczył się dyrygowania w klasie prof. Eiji Oue oraz u prof. Martina Braußa i prof. Romana Kofmana.
Wygrywał w międzynarodowych konkursach pianistycznych, takich jak Clara Haskil w Vevey, Europejskim Konkursie Pianistycznym w Bremie (II nagroda), Concorso Pianistico Ettore Pozzoli. W 2002 r. nastąpił przełom w jego karierze międzynarodowej w postaci zwycięstwa w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD, gdzie zdobył I nagrodę oraz nagrodę publiczności. Ponadto otrzymał stypendium od Fundacji Muzycznej Yamaha w Europie na rok 2002.
Denys Proshayev występował z recitalami i koncertami muzyki kameralnej głównie w Niemczech, Austrii, Włoszech, Ukrainie i USA. Współpracował z orkiestrami takimi jak Filharmonia Czeska i Monachijska, Radio Lipsk, Duńskie Radio Narodowe, Opera Frankfurcka i Radio Stuttgart, żeby wymienić tylko kilka.
Jest częstym gościem w ważnych salach koncertowych w Niemczech i Austrii, takich jak m.in. Herkulessaal w Monachium, Festspielhaus Baden-Baden, Musikhalle Hamburg, Konzerthaus Dortmund i Mozarteum Salzburg.
Proshayev ma również dużą sympatię dla muzyki kameralnej. Przy wykonywaniu takiej muzyki współpracuje m.in. z Quarteto Casalsem, Arabellą Steinbacher, Weroniką Eberle, Andriejem Bjelowem i Danielem Müller-Schottem.
Współpracował wieloma znanymi dyrygentami, w tym z Gerdem Albrechtem, Johnem Neal Axelrodem, Alexandrem Dmitriewem, Pablo Gonzalezem, Danielem Inbalem, Andreą Marcon, Woldemarem Nelssonem, Eiji Oue’em, Stanisławem Skrowaczewskim, Stefanem Solyom i Romanem Kofmanem oraz z czołowymi orkiestrami na świecie, takimi jak Orkiestra Radiowo-Symfoniczna w Berlinie, DSO Berlin, Bawarska Orkiestra Radiowa, Filharmonia Monachijska, Orchestre Philharmonique de Monte Carlo, Orkiestra Radiowo-Symfoniczna we Frankfurcie, Orquesta Sinfonica de Barcelona, Orkiestra Gurzenich w Kolonii, Filharmonia Czeska, Orkiestra Symfoniczna WDR w Kolonii, Akademicka Orkiestra Symfoniczna w St. Petersburgu, Kremerata Baltica, Orkiestra Symfoniczna w Lucernie i innymi.
Oprócz tego Denys Proshayev poświęca się z pasją dyrygowaniu, występując gościnnie jako dyrygent orkiestr takich jak Hannover Sinfonietta, Narodowa Orkiestra Filharmoniczna Ukrainy, Filharmonia Macedońska, Lwowska Akademicka Orkiestra Filharmoniczna,Preußisches Kammerorchetser i Akademicka Orkiestra Filharmoniczna w Charkowie.
Denys Proshayev dokonał kilku nagrań z Niemieckim Związkiem Nadawczym (ARD), a jego pierwsze nagranie z SONY Classical w 2006 r. zawierało wszystkie suity klawesynowe Jeana Philippe Rameau, wykonywane na fortepianie współczesnym. Wkrótce ukaże się płyta z dziełami Roberta Schumanna.
Od 2008 r. Denys Proshayev jest profesorem fortepianu w Hochschule für Musik im. Franza Liszta w Weimarze.