We Fromborku Warmia i Mazury obchodziły wczoraj (2.10) Światowy Dzień Turystyki. Spotkanie w kaplicy Św. Anny Szpitala Św. Ducha było okazją do wręczenia wyróżnień za „Najlepszy Turystyczny Produkt Warmii i Mazur” 2010 roku. Wśród czterech wyróżnionych specjalnym certyfikatem znalazły się aż dwa produkty ze stolicy regionu: Olsztyńskie Lato Artystyczne, którego głównym organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie i projekt „Olsztyn? Aktywnie!”, przy którym główną rolę odgrywa wydział kultury, promocji i turystyki Urzędu Miasta Olsztyna.
- Przyznanie nam certyfikatu „Najlepszego Turystycznego Produktu Warmii i Mazur” jest wyjątkowym wydarzeniem - mówi Maciej Rytczak, dyrektor wydziału kultury, promocji i turystyki UM w Olsztynie .
- Rzadko się bowiem zdarza, żeby takie wyróżnienie otrzymał projekt tak młody jak nasz. Przypomnę, że „Olsztyn? Aktywnie!” wystartował dopiero w tym roku, wraz z nadejściem wiosny.- Cieszy nas to, że aż dwa turystyczne produkty z Olsztyna otrzymały tak prestiżowe wyróżnienie - dodaje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. -
Życzmy sobie wszyscy, żeby nagrodzone produkty równie wysoko zostały ocenione w ogólnopolskiej edycji konkursu.Jak mówi Maciej Rytczak, już niebawem ruszy kampania promująca projekt „Olsztyn? Aktywnie!” w ogólnopolskim konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na Produkt Turystyczny Roku. Zwycięzca konkursu ogólnopolskiego otrzyma 50 tys. zł na kampanię promującą ten produkt.
Sukces projektu zachęcił pomysłodawców i organizatorów do jego rozszerzenia. W następnym roku w „Olsztyn? Aktywnie” pojawią się trzy nowe dyscypliny: joga, park linowy i smocze łodzie.
- Zastanawiamy się również, czy jeszcze w tym roku nie zaproponować mieszkańcom Olsztyna edycji jesienno-zimowej „Olsztyn? Aktywnie!” - mówi Maciej Rytczak. -
Jest bardzo duże zainteresowanie taką propozycją. Chcielibyśmy włączyć do projektu takie dyscypliny jak narty biegowe czy jazdę na łyżwach. Mamy też propozycję od pewnego olsztynianina, by zorganizować grę w minigolfa na lodzie. Jest więc zainteresowanie zimową edycją projektu nie tylko ze strony mieszkańców, ale również ze strony przedsiębiorców z branży turystycznej. Przedsiębiorcy podpowiadają nam nowe pomysły, żeby projekt kontynuować również jesienią i zimą. Myślimy więc, „łamiemy się” i być może zdecydujemy się na to.Oprócz Olsztyńskiego Lata Artystycznego i projektu „Olsztyn? Aktywnie!”, Warmińsko-Mazurska Organizacja Turystyczna wyróżniła regionalnym certyfikatem Zespół Pałacowy Galiny i Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka” w Iławie.
Przypomnijmy też, że certyfikat Warmińsko-Mazurskiej Organizacji Turystycznej otwiera Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Olsztynie drogę do ponownego zdobycia tytułu najlepszego turystycznego produktu w kraju. Już raz bowiem Olsztyńskie Lato Artystyczne taki zaszczytny tytuł zdobyło. Było to w 2005 roku.