„Le’chaim - Za życie” - tak brzmi hasło przewodnie IV Dni Kultury Żydowskiej, które oficjalnie rozpoczęły się w czwartek (30.09) na olsztyńskim zamku. W programie trzydniowego festiwalu są m.in. wieczory literackie, pokazy filmów, koncerty, degustacja win i kuchni izraelskiej.
Spotkania będą odbywać się na zamku, w Starym Ratuszu, Kamienicy Naujacka, Spichlerzu oraz pubie „Alchemia”. Honorowy patronat nad imprezą sprawują Ambasada Izraela w Polsce i Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Główni organizatorzy to fundacja „Borussia” i Stowarzyszenie na Rzecz Kultury Żydowskiej B’Jachad.
- Życie jest pytaniem, na które odpowiedzią jesteśmy my wszyscy. Zgłębienie tajemnicy nie polega na samej egzystencji, ale na zgłębianiu jej tajemnic - mówiła Ewa Pohlke ze Stowarzyszenia na Rzecz Kultury Żydowskiej B’Jachad w wykładzie otwierającym festiwal. -
Przez najbliższe dni chcemy przybliżyć Państwu tradycję żydowską, jej wartości religijne i kulturowe. Koncert inauguracyjny zagrał krakowski zespół Max Klezmer Band Acoustic Acrobats. Goście mieli okazję spróbować tradycyjnych specjałów kuchni żydowskiej i wznieść toast „Le’chaim - za życie”.
Ważnym punktem uroczystości było podpisanie umowy na dofinansowanie remontu Domu Mendelssohna przy ul. Zyndrama z Maszkowic z unijnych funduszy. Podpisy złożyły Urszula Pasławska, wicemarszałek województwa i Kornelia Kurowska, prezes „Borussi”.
- W dawnym domu przedpogrzebowym otworzymy Centrum Dialogu Międzykulturowego służące całej społeczności. Odrestaurowany zostanie też sąsiedni par. Koniec prac zaplanowaliśmy na rok 2012 - informowała Kornelia Kurowska.
-
Budynek zaprojektował Erich Mendelssohn, drugi po Mikołaju Koperniku olsztynianin znany na całym świecie - mówiła Urszula Pasławska. -
Otwarcie Centrum Dialogu Międzykulturowego będzie uhonorowaniem jego osoby i całej społeczności żydowskiej, żyjącej niegdyś w Olsztynie.
Z D J Ę C I A