W przyszkolnym ogródku wolontariusze zasadzili 50 żonkili | Więcej zdjęć »
Pięćdziesiąt cebulek żonkili - kwiatów będących międzynarodowym symbolem nadziei - posadzili dziś (29.09) na Polu Nadziei uczniowie Szkoły Policealnej w Olsztynie. Na znajdującym się przy popularnym „Medyku” poletku rośnie już ponad 100 takich kwiatów, które kwitnąc na wiosnę dają nadzieję i otuchę cierpiącym, oczekującym pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.
Pola Nadziei to coroczna kampania zainicjowana kilkanaście lat temu przez Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. Jej celem jest zbieranie funduszy na opiekę nad chorymi w ostatnim okresie ich życia. W wielu miastach sadzone jesienią żonkile, na wiosnę są ścinane i sprzedawane przez wolontariuszy za symboliczne kwoty.
Celem prowadzonej akcji jest również szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych. Od 2003 roku Pola Nadziei realizowane są przez Hospicja z innych miast Polski. Do nich należy Hospicjum Domowe Stacja Opieki Caritas. Z tym hospicjum współpracę nawiązali wolontariusze z olsztyńskiej Szkoły Policealnej, nastawiając się przede wszystkim na pomoc podopiecznym będącym pod opieką hospicjum.
- Akcja Pola Nadziei to akcja wyjątkowa - powiedziała dziś do wolontariuszy Jolanta Kłoczewska, dyrektor Szkoły Policealnej w Olsztynie. - Ale nadzieja wpisana jest także w zawody, w jakich kształcimy. Jestem z was bardzo dumna i mam nadzieję idea Pól Nadziei realizowana w naszej szkole przyniesie zamierzony efekt.
R E K L A M A
W dzisiejszej akcji na terenie Szkoły Policealnej wzięły też udział przedstawicielki olsztyńskiego Hospicjum Caritas. A po „pożytecznej” części spotkania przyszedł czas na „przyjemne”. Wolontariusze wypuścili w niebo „Baloniki nadziei” a potem zorganizowali sobie ognisko z pieczeniem kiełbasek.