Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
16:55 23 listopada 2024 Imieniny: Adeli, Felicyty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
red. | 2010-09-28 16:46 | Rozmiar tekstu: A A A

Kameralnie w MOK-u

Olsztyn24
MOK zaprasza

Po mega wydarzeniach Olsztyńskiego Lata Artystycznego, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na kameralne imprezy. W październiku będą to m.in. warsztaty, koncerty, w tym pierwsza po wakacyjnej przerwie Dobranocka Bluesowa i Festiwal „Radość zmysłów - smak”.

* IV DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ

Od 30 września do 3 października w Olsztynie odbędą się IV Dni Kultury Żydowskiej. Tegorocznym hasłem przewodnim festiwalu jest LE CHAIM - ZA ŻYCIE. Zapraszamy na związane z Dniami imprezy do Kamienicy Naujacka MOK i Spichlerza MOK.

1 października 2010 r., piątek:
R E K L A M A
» godz. 10.00 - Warsztaty historyczne dla młodzieży „Akcja uliczna: żydowski Olsztyn” - Zofia Mioduszewska, Katarzyna Kulioska, Noemi Bażanowska (Muzeum Historii Żydów Polskich); MOK Spichlerz, ul. Piastowska 13

» godz. 18.00 - Kamienica Naujacka MOK, ul. Dąbrowszczaków 3; Współczesne kino izraelskie - „Aviva, moja ukochana” (Izrael 2007 / 107 min.); pokaz filmowy organizowany we współpracy z Ambasadą Izraela w Polsce

2 października 2010 r., sobota:

» godz. 17.00 Spotkanie autorskie z Piotrem Pazińskim, autorem książki „Pensjonat”, laureatem Paszportu Polityki - Literatura 2009; prowadzenie: prof. Sławomir Buryła (UWM); Kamienica Naujacka MOK, ul. Dąbrowszczaków 3

Piotr Paziński - dziennikarz, eseista, krytyk literacki i tłumacz, redaktor naczelny miesięcznika Midrasz. W 2005 r. ukazała się jego monografia o „Ulissesie” Jamesa Joyce'a zatytułowana „Labirynt i drzewo”. W 2008 r. opublikował osobisty przewodnik „Dublin z Ulissesem”. „Pensjonat” to jego debiut literacki. Jego powieść „Pensjonat” to pierwszy w Polsce literacki głos trzeciego pokolenia po Holocauście. Na Zachodzie choćby Jonathan Safran Foer czy Daniel Mendelsohn, wnuki ocalonych, opisywali swoje poszukiwania rodzinnych śladów żydowskich. Paziński pisze o swoim bohaterze: „ostatni z łańcucha pokoleń, uczepiony na samym końcu”. Opowieść Pazińskiego jest „archeologią pamięci zapadłej w mroku” i elegią dla tego umierającego świata.

» godz. 19.00 - Kamienica Naujacka MOK, ul. Dąbrowszczaków 3
Współczesne kino izraelskie „Opowieści kawiarniane” (Izrael 2003 / 83 min.); pokaz filmowy organizowany we współpracy z Ambasadą Izraela w Polsce

3 października 2010 r., niedziela:

» godz. 11.00 - Warsztaty plastyczne „LE` CHAIM” - Ewa Pohlke (zapisy w Informacji Kulturalnej MOK w Kamienicy Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3)

* OLSZTYŃSKIE DOBRANOCKI BLUESOWE

Sprawdzona formuła Olsztyńskich Dobranocek Bluesowych powraca po wakacyjnej przerwie. W sobotę, 9 października o godz. 19.00 w sali kameralnej amfiteatru wystąpią Asia Pilarska (git., voc), Krzysztof Gąszewski (harm); prowadzenie - Sławek Wierzcholski. Uwaga! Impreza biletowana. Bilety po 25 zł do kupienia w Spichlerzu MOK, w Galerii Rynek MOK oraz na www.mok.olsztyn.pl.

Joanna Pilarska to młoda, utalentowana artystka z Wielkopolski, która swoją muzyczną podróż rozpoczęła od poezji śpiewanej, by potem grać to, co jej najbliższe i naturalne, czyli blues. Jej atutem jest ciekawy i mocny głos. Można o niej powiedzieć wszystko prócz tego, że jest przeciętna. Wokalistka, kompozytorka, autorka piosenek, wyrazista osobowość i jedna z niewielu artystek, która swoim charakterystycznym ciepłym głosem i charyzmą sceniczną od razu budzi niekłamany podziw swoich słuchaczy i zaskarbia sobie ich sympatię.

W trakcie swojej dotychczasowej kariery występowała zarówno w Polsce, jak i za granicą obok takich wykonawców jak m.in.: Martyna Jakubowicz, Krzysztof Ścierański, SBB, Zdrowa Woda, Śląska Grupa Bluesowa, Dżem, Ten Years After, The Animals, Nina van Horn, Wishbone Ash, Rob Tognoni, Barry Richman. Joanna Pilarska była wielokrotnie nagradzana w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, m.in. na Blues Alive w czeskim Šumperku. Dwukrotnie uplasowała się na 3 pozycji w kategorii bluesowa wokalistka roku w ankiecie kwartalnika Twój Blues. Współtworzyła żeńskie trio bluesowe Woman Blues Band, współpracowała z zespołem Na Drodze, z którym nagrała płytę „Tam, gdzie zaczyna się mój świat” oraz z zespołem Banaszak & The Best. Koncertowała z powodzeniem we Francji, Czechach, Niemczech i Włoszech.

Harmonijkarz Krzysztof Gąszewski przez 5 lat pracował w poznańskim oddziale Polskiego Radia - w radiu „Merkury”. Chciał być dziennikarzem muzycznym, ale przyjęto go na etat „zwykłego” dziennikarza. Relacjonował przebieg głośnego niegdyś konwoju do Sarajewa, pierwszego konwoju organizowanego przez Janinę Ochojską, w którym pojechali czołowi polscy politycy. Miał na miejscu okazję uratować porzuconych przez uciekającego w panice kierowcę autobusu: Adama Michnika, Dawida Warszawskiego, Marka Edelmana, Jacka Kuronia. W 2003 roku przygotował poznaniaków do bicia rekordu Guinnessa. Na zlecenie organizatora Zaczarowanego Świata Harmonijki pisze harmonijkową aranżację utworu When The Saints Go Marchin’ In. Utwór ostatecznie wykonuje 851 harmonijkarzy z towarzyszeniem zespołu Ireneusza Dudka. Po rekordzie Guinnessa udaje mu się zebrać kilkudziesięciu hramonijkarzy, z którymi tworzy Poznańską Orkiestrę Harmonijkową. W 2005 roku na deskach Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie występuje w przedstawieniach autorstwa Macieja Rembarza grając do muzyki napisanej przez Jarosława Kostkę. W 2007 roku współtworzy zespół Reed Vibration, w którym pierwotnie występują Maciej Flaczyński (gitara), Piotr Kupczyk (perkusja), Natalia Brzozowska (bas). Reed Vibration to formacja typowo instrumentalna, grająca jazzowe i bluesowe standardy. Jest to jeden z nielicznych w Europie zespołów grających jazz z harmonijką w roli głównej.

Obecnie na kontrabasie gra z zespołem Ksawery Wójciński. W 2008 i 2009 roku z Reed Vibration występują na festiwalu Blues Express. Na World Harmonica Festival 2009 w kategorii „jazz-diatonic” zajmuje II miejsce. Na tym samym festiwalu, występując wspólnie z Wojtkiem Więckowskim, zajmują VI miejsce w kategorii bluesowej.

*KABARETOWE ZAJĘCIA DLA MŁODZIEŻY

Rozpoczyna się drugi sezon warsztatów kabaretowych. To pomysł na zaszczepienie w olsztyńskim środowisku młodzieży gimnazjalnej i licealnej pasji kabaretowej. Ich efektem ma być stworzenie środowiska osób żywo zainteresowanych sztuką kabaretową, a nade wszystko - czynnie uczestniczących w tworzeniu kabaretowego życia miasta. Zajęcia będą odbywały się w każdy poniedziałek od 17.00 do 19.00. Zapraszamy wszystkich chętnych (z gimnazjów i liceów) 11 października do sali kameralnej Kamienicy Naujacka MOK, ul. Dąbrowszczaków 3. Warsztaty prowadzi Piotr Bierżyński

Zgłoszenia przyjmuje Informacja Kulturalna MOK, zapisy@mok.olsztyn.pl, 89 522 13 70

* OTWARTE MISTRZOSTWA FOTOGRAFICZNE

Ruszyła też kolejna edycja Mistrzostw. W konkursie, czego dowodem jest ostatnich 6 edycji, wygrywają fotografie amatorów i profesjonalistów. W tym roku, oprócz nazwisk, do których już olsztynianie się przyzwyczaili (Ryszard Czerwiński, Marek Marcinkowski i Paweł Staszak), fotografie oceniać będą również: dr Izabela Jaroszewska - Dyrektor Europejskiej Akademii Fotografii oraz Janusz Kobyliński - wykładowca Wyższej
Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi.

MOK zaprasza do udziału w mistrzostwach i czeka na prace w kategoriach:
- Każdy człowiek (kategoria wspólna dla tematów: portret, reportaż, akt, ludzie)
- Mała i wielka architektura
- Cała natura (kategoria wspólna dla tematów: pejzaż, fauna, flora).

Technika wykonania: papier fotograficzny bądź papier do drukarek do wydruków fotograficznych. Zdjęcia na innych nośnikach nie zostaną dopuszczone do konkursu. Format zdjęcia nie może być mniejszy niż 20 x 20 cm i nie większy niż 80 x 80 cm. Każde zdjęcie powinno zawierać na odwrocie: godło składające się z jednego wyrazu oraz czterech cyfr arabskich (np. FOTO1212), nazwę kategorii, ewentualnie tytuł / datę. Do prac powinna być dołączona karta zgłoszeniowa zawierająca: godło autora, nazwę kategorii, spis prac. Do prac powinna również być dołączona zaklejona koperta oznaczona tym samym godłem zawierająca: ankietę personalną, godło autora, imię i nazwisko, adres zamieszkania bądź adres korespondencyjny, numer telefonu (wraz z numerem kierunkowym), ewentualnie adres e-mail, własnoręczny podpis.

MOK czeka na prace do 15 listopada 2010 roku. Złote, srebrne i brązowe szkła oraz nagrody rzeczowe czekają. Szczegóły: www.omf.mok.olsztyn.pl.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.