Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
06:49 02 lutego 2025 Imieniny: Marii, Joanny
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Nauka, szkolnictwo wyższe
KF/UWM | 2010-09-21 08:15:00 | Rozmiar tekstu: A A A
VIII Dni Nauki i Sztuki

Czterodniowy maraton naukowy na UWM

Olsztyn24
Inauguracja Dni Nauki i Sztuki nastąpi w Bibliotece Uniwersyteckiej

Po raz ósmy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski organizuje „Dni Nauki i Sztuki”. Przez cztery dni (22-25 września) chętni będą mogli uczestniczyć w 160 imprezach naukowo-kulturalnych na terenie Kortowa i miasta.

Dni Nauki i Sztuki wpisały się już na stałe w kalendarz naukowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jeszcze dwa lata temu uniwersytet organizował tylko „dni nauki”, ale po utworzeniu Wydziału Sztuki również artyści dołączyli do przedsięwzięcia.

- Organizując „Dni Nauki i Sztuki” upowszechniamy idee, które rodzą się w umysłach uczonych, nie tylko w sposób merkantylny, związany z rozwojem gospodarki. Chcemy aby nauka była powszechnym doświadczeniem społecznym i elementem życia codziennego - mówi prof. Józef Górniewicz, rektor UWM.

- Ideą, która przyświeca nam w organizacji „Dni Nauki i Sztuki”, jest chęć zaprezentowania uczelnianej nauki, pokazanie, że wiedza nie jest i nie musi być zamknięta w laboratoriach - dodaje Anna Smoczyńska, kierownik Biura Nauki i Współpracy z Gospodarką. - W naszych prezentacjach i pokazach biorą udział przede wszystkim ludzie młodzi i nie ukrywamy, że liczymy, że większość z nich trafi później do naszej uczelni, jako studenci.
R E K L A M A
Ale UWM nie zamyka się tylko na młodzież, bo w „Dniach Nauki i Sztuki” mogą wziąć udział wszyscy. Dosłownie.

- Jednym z wydarzeń będzie spektakl dla dzieci od pierwszego roku życia - informuje Anna Smoczyńska. - To spektakl eksperymentalny, stawiający na pierwsze spotkanie dziecka z teatrem.

W programie „Dni Nauki i Sztuki” każdy znajdzie coś dla siebie.

Już pierwszego dnia dzieci i młodzież dowiedzą się, co zrobić, gdy będą świadkami wypadku, czy komuś w pobliżu zatrzyma się krążenie. Warsztaty będą praktyczną nauką mówiącą o tym jak ratować ludzkie życie.

Najmłodsi zapewne będą mieli radość z ożywiania robotów, czy z podglądania jak potem radzą sobie w... walkach sumo. Odważni będą mogli zatańczyć z robotem Robosapien.

Czy fizyka może być fajna? O tym będzie można przekonać się bezpośrednio, zapoznając z cewką Tesli z podwójnym rezonansem, jonolotem, eksperymentując z kuchenką mikrofalową, czy oglądając prezentację dotyczącą promieniowania w telefonii komórkowej.

Od fizyków nie będą gorsi chemicy, którzy pokażą jak znika woda, zamienią wodę w wino, wyprodukują wielokolorową pianę w mgnieniu oka, czy wytworzą piorun kulisty. Warsztaty i prezentacje z chemii będzie też miała doktor Stanisława Koronkiewicz z Katedra Chemii Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.

- Będę miała zajęcia z młodzieżą, która rozpoczyna przygodę z chemią, więc to na pewno jest inne audytorium niż studenci - ocenia naukowiec. - Podczas zajęć będziemy badać pH przetworów warzywnych, czy owocowych, zapoznamy się także ze zjawiskiem chemiluminescencji a nawet przygotujemy mały pokaz pirotechniczny.

Swoją prezentację będzie miała m.in. doktor Agnieszka Bojarska-Sokołowska z Wydziału Matematyki i Informatyki, która już trzeci raz bierze udział w ODN.

- Będę starała się mówić o matematyce w przystępny sposób, nie chcę przeciążać wiedzą, bo jak wiemy wielu uczniów nie lubi matematyki - wyjaśnia Agnieszka Bojarska-Sokołowska. - Opowiem o abstrakcyjnym obiekcie matematycznym, jakim jest wstęga Möbiusa, czy butelka Kleina. Wydaje się, że te przedmioty nie mają zastosowania w życiu człowieka, ale możemy spotkać je na co dzień. Także w sztuce. Czego się spodziewam? Dużą satysfakcją będzie dla mnie jeśli ktoś wróci do domu i zajrzy do literatury, internetu, żeby poszerzyć swoją wiedzę.

Na chętnych czekają także warsztaty florystyczne, warsztaty matematyczne, wykłady m.in. o Feliksie Nowowiejskim, warsztaty tolerancji dla dzieci, fachowe porady jak ciąć i przycinać krzewy i drzewa, Osoby uczestniczące w zajęciach organizowanych przez Katedrę Żywienia Człowieka będą mogły uzyskać m.in. indywidualna poradę żywieniową, wskazówki dotyczące prawidłowego żywienia. Z kolei Katedra Fizyki podzieli się wiedzą jak... strzelać rzuty karne w piłce nożnej. Niektórzy wezmą udział w warsztatach wystąpień publicznych, zapoznają się z krajowymi lub egzotycznymi owadami, zapoznają się niektórymi technikami połowu ryb, pracownicy Katedry Biochemii i Biotechnologii Zwierząt opowiedzą o plemniku. Uff, długo by wymieniać.

- Większość wydarzeń odbędzie się w Kortowie - mówi Anna Smoczyńska. - Jednak ci, którzy do nas nie trafią będą mogli spotkać się nauką na starówce przy scenie staromiejskiej.

„Dni Nauki i Sztuki” zamknie w sobotę wielka impreza. W godz. 12-16 mieszkańcy miasta będą mogli uczestniczyć w „Olsztyńskim Rynku Naukowym”. Wokół sceny ustawionych zostanie kilka namiotów, gdzie naukowcy UWM zaprezentują niektóre doświadczenia, opowiedzą o wynikach swoich badań, przystępnie wyjaśnią najbardziej nieprzystępne rzeczy. Co więcej, pojawią się także goście - kosmonauta Mirosław Hermaszewski, czy Patenciarz - Marcin Marczewski, uczestnik II edycji programu „Mam talent”.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.