(fot. archiwum)
19 września 1985. Ta data zapisała się jako jeden z najtragiczniejszych dni w powojennej historii Olsztyna. W przejeżdżający przez przejazd kolejowy autobus komunikacji miejskiej uderzył pociąg towarowy. W katastrofie zginęło sześć osób, a czternaście zostało rannych.
Dziś mija ćwierć wieku od tego tragicznego wydarzenia. Do wypadku doszło na nieistniejącym już przejeździe na ulicy Sielskiej. Około godziny 5.30 na niezamknięty przejazd wjechał Jelcz o numerze taborowym 545. Tego dnia obsługiwał on linię nr 7. Do szczęśliwego przemierzenia przejazdu zabrakło niewiele. Niestety, w tył autobusu uderzyła lokomotywa pociągu towarowego. Pojazd był wleczony po torach przez kilkaset metrów, po czym uderzył w niego drugi pociąg, jadący z naprzeciwka.
Być może gdyby nie drugie uderzenie, z katastrofy uratowałoby się więcej osób. A tak śmierć poniosło sześciu podróżujących. Z drugiej strony, gdyby wypadek wydarzył się kilkadziesiąt minut później, ofiar byłoby zapewne zdecydowanie więcej. Autobusy jadące z Dajtek w godzinach porannego szczytu zazwyczaj były przepełnione.
Po wypadku natychmiast zaczęto postulować likwidację przejazdu. - „
Tragedia (...) zbulwersowała nie tylko mieszkańców miasta. Już w czwartek, wkrótce po tym jak rozniosła się o niej wieść (...) otrzymaliśmy sporo telefonów od czytelników, pełnych oburzenia, że przez tyle lat nie potrafiono zlikwidować potencjalnego zagrożenia, które czyha na przejeżdżający w tym miejscu przez tory.” - to fragment Dziennika Pojezierza z 24 września 1985.
Dziś w miejscu, gdzie 25 lat temu doszło do katastrofy, nie ma już przejazdu kolejowego. Nieopodal znajduje się wiadukt, pod którym przebiega ulica Armii Krajowej. Autobusy i inne pojazdy bezpiecznie przecinają zatem linię kolejową. Są jednak jeszcze w Olsztynie miejsca, gdzie ulice krzyżują się z torowiskiem. Poza tymczasowym przejazdem w pobliżu alei Wojska Polskiego, z obecnością pociągów na naszej drodze musimy liczyć się na ul. Hozjusza. Pamiętając o tragedii sprzed 25 lat, zachowajmy szczególną ostrożność w takich miejscach. Nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkich od nas samych.