W Gimnazjum nr 14 kultywowane są patriotyczne tradycje
„17 września 1939 był dniem skazanym na zapomnienie, był organem założycielskim kłamstwa, które obowiązywało w czasach PRL, był początkiem drogi oficerów polskich do Katynia. Dzień ten niesie wiele skojarzeń i wszystkie te skojarzenia są smutne a jednocześnie trzeba go ciągłe przypominać ze względu na dramatyzm jaki niesie ze sobą” - prof. dr hab. Norbert Kasparek, dziekan Wydziału Humanistycznego UWM.
Związek Piłsudczyków RP, we współpracy z Gimnazjum Nr 14 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Olsztynie, Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej - Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Olsztynie i Wydziałem Humanistycznym UWM zaprasza na otwarcie wystawy „Wrzesień 39” oraz dekorację Pamiątkowego Obelisku - Ofiary agresji sowieckiej 17 września 1939 r. Uroczystości odbędą się w piątek (17.09) w holu Gimnazjum nr 14 przy ul. Żytniej 71. Poprzedzi je msza święta w intencji Polaków - Ofiar września 1939 roku w kościele pw. Chrystusa Zmartwychwstałego przy ul. Żytniej 68.
Na wystawie zaprezentowane zostaną nigdzie dotychczas niepublikowane fotogramy z kampanii wrześniowej wykonane przez żołnierzy niemieckich. Ukazują one następstwa ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę i agresji sowieckiej z 17 września, dramat ludności cywilnej, ogrom zniszczeń polskich miast i wsi. Jednocześnie ekspozycja zwraca uwagę na zaciętość polskiej obrony i bohaterstwo żołnierzy, którzy choć wtedy musieli ulec przygniatającej sile i bezwzględności agresora, to przecież nie poddali się i walczyli dalej.
-
W obecnej dobie ciągłych politycznych przepychanek winniśmy z godnością i szacunkiem obchodzić tę rocznicę, tak by młode pokolenie, pochylić się mogło nad prochami przodków, a nie ekscytować się medialnymi przykładami partyjnego zawłaszczania historii własnego kraju - mówi Alicja Pogorzelska, dyrektor Gimnazjum Nr 14 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Olsztynie.