Ocalić od zapomnienia historię żyjącą we wspomnieniach osób, które przeżyły II wojnę światową. Ta szczytna idea przyświecała Jadwidze Bolińskiej (CEiIK) i Agnieszce Nowickiej (FOSa) przy realizacji projektu „Świadkowie Pamięci”, w ramach którego powstał 37-minutowy film „Pamięć”. Jest on poświęcony wspomnieniom osób o ich losach w okresie II Wojny Światowej oraz z okresu powojennej Polski. Pokaz tego obrazu wraz z otwartym spotkaniem integracyjnym, w którym uczestniczyli czterej bohaterowie filmu oraz uczniowie z Gimnazjum nr 11 w Olsztynie, odbył się dzisiaj (13.09) w sali widowiskowej Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Projekt „Świadkowie Pamięci”, został pomyślany jako swoiste „narzędzie” służące integracji między pokoleniami. Autorki projektu mają nadzieję, że poprzez organizację wspólnego spotkania osób starszych i młodzieży, zachęcą młode osoby do tolerancji wobec starszych i tych o innej narodowości oraz zwiększą szacunek do tych osób. Chciałyby również, aby nawiązał się międzypokoleniowy dialog, dzięki któremu młodzi uzyskają wiedzę historyczną z pierwszej ręki. Służyć temu miała również dyskusja poprowadzona przez Sebastiana Mierzyńskiego, która miała miejsce po projekcji filmu.
Zapytana o genezę projektu Jadwiga Bolińska odpowiada: -
W ubiegłym roku dostałam się do szkoły, którą organizowała Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego (FOSa). Szkoła ta była poświęcona Uniwersytetowi Trzeciego Wieku. Uczono nas tam jak różnymi metodami pracować z ludźmi starszymi. Efektem tej pracy miał być projekt, który każdy z uczestników miał opracować. Z Agnieszką Nowicką doszłyśmy do wniosku, że jest dużo ludzi starszych, którzy już odchodzą i trzeba by było spisać ich dzieje, bo jeszcze trochę i ich nie będzie, a ich wspomnienia odejdą razem z nimi. I na uwiecznieniu tych wspomnień opiera się właśnie nasz projekt. To, co udało nam się zebrać w postaci filmu, chcemy przekazać młodym, aby te wspomnienia nie zginęły. Film będzie pokazywany również w domach pomocy społecznej, szkołach dużych i małych. Chcemy go także zamieścić na stronach internetowych FOSa i CEiIK-u. Myślę, że w ten sposób będzie się łatwiej nauczyć historii ludziom młodym. Zobaczą nie tylko osoby, ale poznają ich tragiczne losy i dowiedzą się na przykład, jak znalazły się w Olsztynie. Film składa się z opowieści jego bohaterów przeplatanych ciekawostkami, żeby młodzież go bardziej zapamiętała. Zrealizowaliśmy go wspólnie z młodymi ludźmi, którzy są jeszcze grupą nieformalną oraz Rzecznikiem Praw Osób Starszych, który pomógł zebrać osoby chętne do wystąpienia w filmie i podzielenia się swoją historią.Pomysłodawczynie uwiecznienia wspomnień wojennego pokolenia obecnych mieszkańców Olsztyna dotarły do 20. osób, którym zaproponowały występ przed filmową kamerą. Odważyło się tylko czterech panów: Jerzy Kochanek, Jerzy Bernhardt, Eugeniusz Grabski i Wiktor Milkiewicz. Szkoda, że tak niewielu.
Z D J Ę C I A
F I L M Y