Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
05:19 24 listopada 2024 Imieniny: Emmy, Jana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Muzyka, koncerty
FWM | 2010-09-13 22:18 | Rozmiar tekstu: A A A
Filharmonia zaprasza

Wagner, Sibelius, Strawiński

Olsztyn24
Joanna Wronko (fot. archiwum FWM) | Więcej zdjęć »

Sezon artystyczny w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej rozpoczął się na dobre. W piątek olsztyńscy melomani po raz pierwszy w 65. już sezonie artystycznym mogli posłuchać muzyki Chopina i Szostakowicza, a już w kolejny piątek (17.09), następna porcja artystycznych przeżyć. Tym razem filharmonicy zapraszają na koncert z muzyką Wagnera, Sibeliusa i Strawińskiego.

Przed olsztyńską publicznością wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Rafała Jacka Delekty. Solistką będzie skrzypaczka Joanna Wronko. Słowo o muzyce wygłosi Janusz Ciepliński, grający w orkiestrze na trąbce, od niedawna dyrektor Powiatowej Szkoły Muzycznej I st. w Dywitach.

W programie koncertu:

» Richard Wagner - Idylla Zygfryda
» Jean Sibelius - Koncert skrzypcowy d-moll op. 47
» Igor Strawiński - Suita baletowa „Ognisty Ptak” (1919).
R E K L A M A
Urodzona w Łodzi Joanna Wronko rozpoczęła swoją muzyczną edukację w rodzinnym mieście. Po ukończeniu liceum muzycznego wyjechała na studia do Niemiec. Spędziła 5 lat we Freiburgu pod artystyczną opieką prof. Magdaleny Rezler-Niesiołowskiej i prof. Wolfganga Marschnera otrzymując w roku 2004 dyplom z wyróżnieniem. Po studiach we Freiburgu Joanna Wronko została przyjęta na podyplomowe studia solistyczne w mistrzowskiej klasie byłego koncertmistrza Berliner Philharmoniker - prof. Kolji Blachera. Recitalem w hamburskiej filharmonii Laieszhalle oraz obszernym egzaminem repertuarowym zaliczyła 2 części swojego solistycznego dyplomu dzięki czemu została dopuszczona do egzaminu końcowego. W roku 2008 wystąpiła jako solistka z Hamburger Symphoniker wykonując 2. koncert Bartoka, czym ukończyła Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu.

Jest stypendystką licznych fundacji, m.in. Musikinstrumenten Stiftung Baden-Württemberg, Willhelm-Kalle Stiftung, Gymnasial Stiftungfonds, Stiftung für Hochbegabte (fundacja dla szczególnie uzdolnionych) oraz laureatką prestiżowych nagród - m.in. 3. nagrody na 9. konkursie Yfrego Neamana, gdzie po raz pierwszy wykonała 2. koncert Prokofiewa z towarzyszeniem orkiestry Stadstheater Mainz czy europejskiej nagrody kulturalnej Pro-Europa, którą odebrała we Frankfurcie w roku 2004.

Liczne koncerty solowe i kameralne zaprowadziły ją nie tylko do niemal wszystkich krajów Europy, ale również do USA (Arcturus Chamber Ensemble, Boston), Izraela i Nowej Zelandii. Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach - Schleswig-Holstein (Niemcy), festiwalu Vladimira Spivakova w Colmar (Francja), Keshet Eilon (Izrael), ISA - międzynarodowej akademii Prag-Wien-Budapest, festiwalu sonatowym w Lausannie (Szwajcaria), gdzie jej koncert był transmitowany przez Radio Suisse Romande. Po przesłuchaniach, które odbyły się w większości znaczących ośrodków kulturalnych Europy została zaproszona wraz z 120-ma młodymi muzykami na festiwal Holland Music Session, gdzie wystąpiła z dwoma recitalami. Dzięki temu znalazła się w grupie 8. osób wybranych do programu „New Masters on Tour”, w ramach którego dostała zaproszenia na sezon 2006/2007 do renomowanych sal koncertowych w całej Europie - m.in. do Filharmonii Estońskiej w Tallinie, Rudolfinum w Pradze, Filharmonii Słowackiej w Bratysławie, Akademii Sibeliusa w Helsinkach, Teatru Diligetia w Hadze. Trasa koncertowa zakończyła się entuzjastycznie przyjętym debiutem w Concertgebouw w Amsterdamie transmitowanym przez Holland Classic Radio.

Debiutancka płyta Joanny Wronko z holenderskim pianistą Frankiem van de Laarem ukazała się w marcu 2009 roku w niemieckiej firmie ARS MUSICI. Płyta „The French-Polish Album” została wybrana przez holenderską gazetę „Volkskrant” do „Top 10 of the year 2009” - dziesięciu najlepszych płyt roku oraz zebrała wiele pozytywnych krytyk (m.in.„Ensemble”, „Klassike Zaken”, „Ruch muzyczny” etc.). Współpraca z Frankiem van de Laarem zaowocowała szeregiem zaproszeń koncertowych, które skrzypaczka wykorzystuje również do rozszerzenia swojej działalności kameralnej oferując programy „Joanna Wronko&guests”, gdzie towarzyszą jej muzycy z wiodących pozycji orkiestr Rotterdam Philharmnonic (RPO) czy Concertgebouw Orchestra (KCO).

Joanna Wronko brała udział w wielu kursach mistrzowskich, gdzie miała okazję pracować z takimi osobowościami muzycznymi jak Ida Haendel, Zakhar Bron, Leonidas Kavakos, Igor Oistrach, Pierre Amoyal, Herman Krebbers, Gerhard Schulz czy Ivry Gitlis.

Zaproszenie do Gustav Mahler Academy w Ferrarze (Włochy) na warsztaty kameralno-orkiestrowe dało jej możliwość współpracy kameralnej z tak znakomitymi muzykami jak Wolfram Christ (wieloletni pierwszy altowiolista Berliner Philharmoniker) czy Janna Thomsen.

Od początku roku 2010 Joanna Wronko regularnie gości w Szwajcarii na festiwalach w Boswil i Arozie oraz jest członkiem grupy kameralnej „Chaarts”, współpracując z szerokim gronem muzyków skupionych wokół kwartetu Casal.

Joanna Wronko gra na wysoko cenionym instrumencie Giuseppe Rocca (Turyn, rok 1855), lutnika uważanego za jednego z dwóch najlepszych włoskich lutników XIX wieku. Skrzypce zostały zakupione dla niej w czerwcu roku 2007, w uznaniu jej solistycznej działalności koncertowej.

Rafał Jacek Delekta ukończył studia w 1981 roku w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury prof. Jerzego Katlewicza. Doskonalił się na kursach pod kierunkiem prof. Laszlo Somoghyi i Helmutha Rillinga.

Jako dyrygent specjalizuje się w muzyce wokalno-instrumentalnej i wszelkich formach teatru muzycznego. Współpracuje z Operą Krakowską, Operą Wrocławską, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Bałtycką oraz teatrami muzycznymi w Gdyni, Gliwicach oraz Roma w Warszawie. Przygotował 42 własne premiery w repertuarze od Pergolesiego i Mozarta poprzez Verdiego i Pucciniego a na Webberze czy Larssonie skończywszy. Zadyrygował dotąd ponad 2000 spektakli.

Prowadzi również ożywioną działalność koncertową z orkiestrami w Polsce i za granicą. Dyrygował m.in. orkiestrą Sinfonia Varsovia również jako współpracownik Yehudi Menuhina. Nagrywa dla Radia i TV. Jego repertuar obejmuje zarówno utwory klasyczne (od Vivaldiego po prawykonania muzyki współczesnej) jak i muzykę filmową i teatralną. Solistami jego koncertów byli Grigorij Zhyslin, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Daniel Stabrawa, Wiesław Kwaśny, Tatiana Shebanowa, Janusz Olejniczak, Allan Marks, Kemal Gekic, Stanisław Drzewiecki, Sharon Markovitsh, Elżbieta Towarnicka i wielu innych.

Jest profesorem Akademii Muzycznych w Krakowie i Gdańsku. Prowadzi zajęcia dyrygentury i przedmiotów pokrewnych oraz współpracuje z orkiestrami akademickimi. Piastuje funkcję Dziekana Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Krakowie.

Z D J Ę C I A
logo FWM
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.