Od dziesięciu lat realizowany jest w Olsztynie program prewencyjny „Bezpieczny Olsztyn”. Dzięki podejmowanym w ramach programu przedsięwzięciom, w ostatnich latach Olsztyn „awansował” do grupy najbezpieczniejszych miast w Polsce.
Jubileusz programu świętowano w Olsztynie w sobotę (11.09) na Starym Mieście i w amfiteatrze, gdzie odbywał się doroczny festyn podsumowujący podejmowane w ciągu roku działania profilaktyczne. Olbrzymie zainteresowanie przygotowanymi przez wydział zarządzania kryzysowego i ochrony ludności Urzędu Miasta, policję, straż pożarną, straż miejską, inspekcję transportu drogowego, wojsko i sponsorów imprezy propozycjami, zapewne skłoni organizatorów do zastanowienia się, czy nie warto na stałe przenieść festynu z Parku Jakubowego do centrum miasta.
Zorganizowany w jubileuszowym roku festyn był okazją do podziękowań i wyróżnień tych osób i instytucji, które w sposób szczególny przyczyniły się do powstania programu „Bezpieczny Olsztyn”, a potem z sukcesami go realizowały. W wypełnionym ponad miarę olsztyńskim amfiteatrze, jako pierwszy wyróżnienie z rąk prezydenta miasta Piotra Grzymowicza odebrał pomysłodawca i twórca programu - olsztyński radny,
Wiesław Nałęcz. Wiesław Nałęcz, również jako wieloletni członek i przewodniczący komisji prawa i samorządności Rady Miasta Olsztyna dbał, by program się rozwijał.
Szczególne podziękowania od prezydenta miasta otrzymali także:
»
Józef Sawiński, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony ludności Urzędu Miasta, współtwórca programu „Bezpieczny Olsztyn”, przewodniczący komisji Bezpieczny Dom i Osiedle, współorganizator programów bezpieczeństwa: Taxi-OKO, Ochrona, Lider Bezpieczeństwa, Bezpieczna Woda, organizator festynów popularyzujących program „Bezpieczny Olsztyn”,
»
Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie - instytucji, która jest organizatorem imprez w ramach „Bezpiecznego Olsztyna”, a także „Ostro Zdrowo i Rockowo”, „Zdrowe i Bezpieczne Święta” czy „Piłeś, nie jedź”,
»
Paweł Micek, inspektor w wydziale zarządzania kryzysowego i ochrony ludności Urzędu Miasta Olsztyna, koordynator programów bezpieczeństwa „Bezpieczny Olsztyn”, „Razem bezpiecznie”, „Wzorowy Dzielnicowy”,
»
Krzysztof Otoliński z wydziału kultury, promocji i turystyki Urzędu Miasta Olsztyna, pomysłodawca i od 10. lat realizator z ramienia Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i MZPiTU imprez „Bezpieczny Olsztyn”, „Ostro Zdrowo i Rockowo”.
Statuetki św. Jakuba za realizację i wspieranie programu „Bezpieczny Olsztyn” otrzymali ponadto:
- Komenda Miejska Policji w Olsztynie,
- Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie,
- Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie,
- Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Olsztynie,
- olsztyńska Straż Miejska
- Agencja Ochrony „Piorun”
- Anna Zimmerman z wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony ludności Urzędu Miasta Olsztyna,
- Leokadia Sztąberska z Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie.
Za działania promujące program „Bezpieczny Olsztyn” oraz wspieranie poprawy bezpieczeństwa w mieście, wyróżnienia otrzymali:
- Michelin Polska S.A., która wspiera program od początku jego istnienia,
- PGNiG S.A. Gazownia Olsztyńska - animator wielu działań proekologicznych i edukacyjnych wśród dzieci i młodzieży.
Z okazji jubileuszu odznaczenia honorowe przyznała też Liga Obrony Kraju. Za zasługi na rzecz krzewienia bezpieczeństwa powszechnego, honorowe odznaki LOK otrzymali m.in. Krzysztof Otoliński, Andrzej Kocięcki, Błażej Gawroński i Wiesław Nałęcz. Statuetkę LOK odebrał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
Jubileuszową galę poprzedził występ zespołu Riverboat Ramblers, zaś zwieńczył koncertem entuzjastycznie przyjęty przez olsztyńską publiczność Krzysztof Krawczyk.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :