Kongres krajoznawców odbywa się w Centrum Konferencyjno- Szkoleniowym UWM | Więcej zdjęć »
W Olsztynie rozpoczął się dziś VI Kongres Krajoznawstwa Polskiego. W Kongresie bierze udział blisko 600 uczestników z całej Polski, głównie członków Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, ale są również przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń krajoznawczych. Zadaniem kongresu jest wytyczenie kierunków aktywności krajoznawców na najbliższe 10 lat.
- Pierwszy kongres, zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, odbył się w 1929 w Poznaniu - mówi Grażyna Orłowska-Rybicka z Zarządu Głównego PTTK. - Wtedy w Poznaniu odbywała się wielka wystawa krajowa. I tam krajoznawcy po raz pierwszy wytyczali kierunki działania nie tylko dla siebie, ale również dla tych wszystkich ludzi, którzy umiłowali ziemię polską i chcieli przez poznawanie tej ziemi propagować jej piękno i patriotyzm. Dzisiaj kongresy odbywają się co 10 lat, więc podczas kongresów ustalamy czym PTTK będzie zajmowało się przez kolejne 10 lat. To jest takie nasze przesłanie na przyszłość.
Poprzedni kongres odbywał się w Gnieźnie, jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. To niewątpliwie wpłynęło na ustalony wówczas program działania krajoznawców.
- Wtedy nie wiedzieliśmy, czy wejście Polski do Unii będzie dobre, czy złe - dodaje Grażyna Orłowska- Rybicka. - Dzisiaj wiemy, że z przynależności do UE mamy wielkie korzyści i możliwości, stąd hasło obecnego kongresu: „Polska w europejskiej rodzinie. Przenikanie kultur, idei, wartości. Powinności krajoznawców”.
R E K L A M A
Jeszcze przed dzisiejszym uroczystym otwarciem zebrał się komitet naukowy kongresu. Profesorowie ustalili główne problemy, wokół których toczyć się będzie dyskusja w zespołach roboczych. Efekty pracy zespołów zostaną zawarte w deklaracji końcowej, której treść poznamy w niedzielę przed południem, podczas zakończenia obrad kongresu.