Sto lat temu rosyjski malarz Wassilij Wasiliewicz Kandinski doszedł do wniosku, że nie chce już niczego ilustrować, nie chce, by jego dzieła przedstawiały realne rzeczy. Uznał, że przedmioty nie są mu na obrazie potrzebne, a wręcz stwierdził, że szkodzą jego malarstwu! Wystarczy kolor, kształty i kompozycja, by obraz przemówił do widza. Wtedy Kandinski namalował pierwszą abstrakcyjną akwarelę. Tak zrodził się nowy kierunek w sztukach plastycznych nazwany abstrakcją. Między innymi ten moment sprzed stu lat ma przypominać otwarta dziś (9.09) w olsztyńskim BWA Galeria Sztuki wystawa „Abstrakcja. Co to znaczy?”
-
Z abstrakcją mamy do czynienia wtedy, gdy dzieło sztuki nie przedstawia nic konkretnego ze świata rzeczywistego, widzialnego, nas otaczającego, czyli jest oderwane od wizualnej rzeczywistości, jest skomponowane z czystych wartości plastycznych: barwy, kompozycji, formy - tłumaczy zawarte w tytule wystawy pytanie Grażyna Szcześniak, kustosz z Muzeum Narodowego w Gdańsku, kurator wystawy.
Na olsztyńską wystawę składa się ponad 100 prac plastycznych, głównie pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku, które już wcześniej przygotowało u siebie rocznicową wystawę „W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku”. Na olsztyńskiej ekspozycji znalazły się też obiekty ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i eksponaty własne BWA Galeria Sztuki w Olsztynie.
-
Biuro Wystaw Artystycznych powinno też pełnić funkcję edukacyjną - tłumaczy ideę zorganizowania w BWA wystawy nie do końca spełniającej kryteria „sztuki współczesnej” dyrektor BWA Galerii Sztuki w Olsztynie Małgorzata Jackiewicz-Garniec . -
Niekoniecznie musimy zajmować się tylko najnowszymi trendami w sztuce, pokazywać najciekawsze, najważniejsze zjawiska. To też, ale raz czy dwa razy w roku chciałabym pokazać wystawę, która trochę nam o sztuce przypomni, która opowie nam o rozwoju sztuki, o najważniejszych związanych z nią nurtach, kierunkach, tendencjach - wystawę, która pozwoli nam i naszym dzieciom przybliżyć obcowanie ze sztuką najnowszą. To jeden z głównych powodów, dla których wystawę „Abstrakcja. Co to znaczy?” gościmy w Olsztynie.
W olsztyńską wystawę wprowadzają dwa wyjątkowe dzieła, wskazujące na źródła abstrakcji - gwasz Kandinskiego „Kompozycja barwna” z 1935 roku oraz praca Josepha Lacasse`a „Kompozycja na czarnym tle”. O wyjątkowości dzieła Lacasse`a decyduje fakt, że powstało w roku narodzin abstrakcji - w 1910.
Wystawie towarzyszą specjalnie wydane dwie publikacje: obszerny katalog wystawy z tekstem Grażyny Szcześniak pt. „Abstrakcja. Co to znaczy?” oraz książeczka dla dzieci pt. „Opowiem Ci o abstrakcji” autorstwa Joanny Szymuli-Grygiel, którą graficznie opracował Tadeusz Burniewicz. On też jest autorem plakatu wystawy.
Wystawa „Abstrakcja. Co to znaczy?” zorganizowana została w sali głównej BWA. Natomiast salę kameralną przeznaczono na wyeksponowanie instalacji „Parawan - wersja luksusowa” autorstwa konceptualisty prof. Jarosława Kozłowskiego z Poznania. Wykonana z metalu, pleksi i papieru pomalowanego akwarelami, wyposażona w dwie kamery przemysłowe i dwa monitory instalacja znajduje się obecnie w zbiorach Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęta Sztuk Pięknych w Olsztynie.
„Parawan...” będzie eksponowany w BWA do 10 października, natomiast wystawę „abstrakcyjną” będzie można oglądać miesiąc dłużej, bo do 10 listopada.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :