Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:16 24 listopada 2024 Imieniny: Emmy, Jana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Ochrona zdrowia
D. | 2010-09-09 15:09 | Rozmiar tekstu: A A A

Podjęli działania na rzecz rozwoju transplantologii w regionie

Olsztyn24
Uroczyste spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim dotyczące podpisania
listu intencyjnego w sprawie transplantacji
| Więcej zdjęć »

W Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie spotkali się dzisiaj (9.09) przedstawiciele samorządów, władz Olsztyna, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i środowisk medycznych z województwa warmińsko-mazurskiego, by uroczyście podpisać list intencyjny „Partnerstwo dla Transplantacji w Województwie Warmińsko-Mazurskim” w ramach ogólnopolskiego programu „Partnerstwo dla Transplantacji”. Sygnatariusze listu, wśród których znaleźli się m.in. Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Zarząd Województwa, Prezydent Olsztyna, NFZ i szpitale, przez ten list deklarują podjęcie działań na rzecz rozwoju transplantologii w województwie.

Program „Partnerstwo dla Transplantacji”, pod patronatem Ministra Zdrowia, Ewy Kopacz, jest już wdrażany w 8 województwach. Został opracowany przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej w lutym 2009 roku jako reakcja na bardzo niską liczbę przeszczepów narządów w Polsce.

- Przeszczepianie narządów jest bardzo szczególną metodą leczenia - mówi prof. Wojciech Rowiński, krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej. - Wszystkim wydaje się, że to metoda niezwykle droga i lukratywna, dla wybranych. Jest to natomiast normalny sposób leczenia, który tym się różni od wszystkich innych w medycynie, że nie można go zastosować bez narządu, który musi pochodzić z organizmu innego człowieka. Zatem rozwój programu przeszczepiania to dar, empatia, organizacja, logistyka i stosunkowo nieduże nakłady finansowe. W Polsce żyje kilkanaście tysięcy osób z przeszczepionymi organami. Bardzo wielu chorych umarło, ponieważ nie można było dokonać przeszczepu z powodu braku narządu. Musimy uświadomić ludziom, że rozwój tej metody leczenia zależy od nas wszystkich i wszyscy musimy chcieć, aby się powiódł. Od tego bowiem może zależeć życie wielu z nas.

Program ten kierowany jest zarówno do środowiska medycznego, samorządów i administracji rządowej, jak i młodzieży, kościoła i mediów. Jego pomysłodawcy mają nadzieję, że przez na przykład powołanie koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach i edukację w szkołach, wpłyną na wzrost świadomości społeczeństwa w kwestii zrozumienia wagi problemu i niezbędności przeprowadzania przeszczepów dla ratowania życia, a w rezultacie również liczby przeszczepów.
R E K L A M A
- Naszym celem, oprócz zwiększenia możliwości pobrań narządów i wzrostu liczby przeszczepów, jest uruchomienie i rozpoczęcie działalności w Olsztynie ośrodka transplantacji - powiedziała wicemarszałek Jolanta Szulc. - Kierując się dobrem mieszkańców regionu liczę na to, że nasza współpraca będzie układała się pomyślnie i spowoduje rozwój medycyny transplantacyjnej w naszym województwie.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
    Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.