Olsztyński Urząd Miasta przygotowuje się do kolejnej rundy konsultacji społecznych. Tym razem przedmiotem rozmów z mieszkańcami będzie budowa stadionu piłkarskiego.
- To najlepszy moment na dyskusję o różnych rozwiązaniach - mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. -
Chcemy zbudować obiekt typowo piłkarski, bez bieżni, by komfortowo oglądać mecze z trybun nieoddalonych od boiska. Jest jednak kilka pytań, na które odpowiedzi chcemy poszukać razem z mieszkańcami, kibicami - dodaje prezydent.
Spotkania konsultacyjne w sprawie budowy stadionu piłkarskiego planuje się na początek października.
Wstępnie dla nowego stadionu przyjęto następujące założenia:
- stadion będzie typowo piłkarski, bez bieżni lekkoatletycznej,
- od zewnątrz niecki stadionu ulokowane zostaną obiekty handlowo-usługowe, administracyjne lub fasady,
- sam stadion ma pomieścić maksymalnie 15 tys. kibiców, przy czym przewiduje się dwie opcje: budowę stadionu na 10 tys. miejsc z możliwością rozbudowy o kolejne 5 tys. (projekt ma od razu przewidywać etapowanie) lub budowę stadionu na 12 tys. miejsc z możliwością rozbudowy do 15 tys. (projekt również ma uwzględniać etapowanie); o parametrach stadionu zdecydują przede wszystkim finanse oraz negocjacje i ostatecznie oferty,
- Miasto przewiduje pozyskanie sponsora tytularnego obiektu lub sponsorów jego elementów,
- zgodnie z opinią konsultantów, przewiduje się sztuczną murawę boiska,
- w obrębie budowli przewiduje się kilka lóż, salę konferencyjną z widokiem na boisko, miejsca dla mediów.
- konstrukcję dachu przewiduje się lekką, bez podpór ograniczających widoczność boiska z trybun, zadaszenie membranowe lub poliwęglanowe obejmujące wszystkie miejsca siedzące na trybunach
- kąt nachylenia i tzw. przełamanie trybun - do dyskusji; rekomendowany: raczej stromy. 3 trybuny jednopoziomowe, 4 - główna i VIP - „przełamana”.
- kolory krzesełek - do dyskusji, rekomendowany: należy uwzględnić barwy klubowe oraz typowe barwy Miasta; kolory powinny być w miarę neutralne, aby można było wyeksponować logo sponsora tytularnego obiektu lub sponsorów poszczególnych trybun.
- rozmieszczenie sektora gości, sektora VIP - do dyskusji; rekomendowane: w rogu za bramką, ewentualnie za bramką,
- rozmieszczenie sektora rodzinnego - do dyskusji; rekomendowane: na trybunie umożliwiającej korzystanie z atrakcji pozasportowych przez dzieci i opiekunów.
- rozmieszczenie sektora dla najzagorzalszych kibiców - do dyskusji; rekomendowane - za bramką,
- liczba miejsc w sektorze gości - do dyskusji; rekomendowana: zgodnie z wytycznymi PZPN i UEFA,
- zaprojektowanie części trybun tak, aby przy zmianie przepisów w przyszłości można było zdemontować część krzesełek i wprowadzić miejsca stojące (trend w Niemczech i w Anglii - ze względu na poprawę bezpieczeństwa).