Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
14:41 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
rat. | 2010-09-06 16:54 | Rozmiar tekstu: A A A

Krajoznawcy na kongresie w Olsztynie

Olsztyn24
Olsztyn będzie gościł uczestników VI Kongresu Krajoznawstwa Polskiego

Trwają ostatnie przygotowania do szóstego Kongresu Krajoznawstwa Polskiego. Odbędzie się on w dniach 9-12 września 2010 roku, w stolicy Warmii i Mazur - Olsztynie pod hasłem „Polska w Europejskiej Rodzinie. Przenikanie kultur, idei, wartości. Powinności Krajoznawców.” Organizatorami VI Kongresu są: Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Przez 4 dni, ponad 600 osób będzie dyskutowało na temat jednego z najważniejszych wydarzeń z ostatnich lat - wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz zmian dokonujących się na kontynencie europejskim.

Prace nad przygotowaniem VI Kongresu Krajoznawstwa Polskiego rozpoczęły się już w 2008 roku, a nad jego kształtem programowym czuwa Komitet Naukowo-Programowy pod przewodnictwem prof. dr hab. Janusza Zdebskiego.

Zgodnie z propozycją Komitetu, obrady odbywać będą się w czterech zespołach tematycznych:

» Przemiany krajobrazu kulturowego w Polsce. Tradycja, współczesność, przyszłość.
» Krajoznawstwo w społeczeństwie wiedzy.
» Krajoznawstwo wobec wyzwań integrującej się Europy.
» Asymilacja i współistnienie kultur na przestrzeni dziejów w Polsce.
R E K L A M A
Oprócz samych obrad, uczestnicy Kongresu wezmą udział w czterech wycieczkach: „Wokół Grunwaldu”, „Wzdłuż Kanału Elbląskiego”, „Z wizytą u Kopernika” oraz „Mazury - cud natury”, podczas których będą mogli zapoznać się z krajobrazem Warmii i Mazur. Organizatorzy zaplanowali specjalne wieczory, których gospodarzami będą Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Prezydent Olsztyna.

Tradycyjnie już Kongresy Krajoznawcze poprzedzały liczne sejmiki przedkongresowe, które odbyły się prawie we wszystkich województwach. Pierwszy sejmik przedkongresowy zorganizowało w kwietniu 2009 województwo łódzkie pod hasłem „Wzajemne przenikanie kultur w regionie łódzkim, a nowe możliwości ruchu krajoznawczego” a zorganizowały go oddziały: „łódzki”, „zgierski” i w Pabianicach. Sejmikowi towarzyszyły liczne wystawy i wydawnictwo zatytułowane tak jak hasło sejmiku. Tak było prawie w każdym województwie, a informacje o ich przebiegu znajdują się na stronach www.pttk.pl.

W okresie przygotowań do Kongresu rozpoczął się proces opracowywania kanonów krajoznawczych województw. W formie książkowej po raz pierwszy Kanon Krajoznawczy Polski ukazał się w 2000 roku z okazji odbywającego się w Gnieźnie V Kongresu Krajoznawstwa Polskiego. Planowane jest wydanie 16. kanonów krajoznawczych, a na tę chwilę ukazały się trzy: województwa kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i gospodarza kongresu- województwa warmińsko-mazurskiego. Podjęto już inicjatywę w województwie lubuskim i łódzkim. Realizując to zadanie Towarzystwo chce promować szeroko rozumiane dziedzictwo narodowe i kulturowe, uaktywnić i zintegrować środowiska lokalne oraz organizacje pozarządowe na rzecz poznawania i propagowania tożsamości narodowej i regionalnej. Zakłada też szerokie dotarcie do dzieci i młodzieży z treściami krajoznawczymi, które służyć będą budowaniu postaw patriotycznych i prospołecznych, poznawania kraju ojczystego, pogłębiać więzi z dorobkiem i kulturą lokalną oraz rozbudzać zainteresowania tradycją narodową, współczesnością i przeszłością.

Patronat nad VI Kongresem Krajoznawstwa Polskiego objął Parlament Europejski oraz jego Przewodniczący prof. dr hab. Jerzy Buzek.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.