waclawbr | 2010-09-05 14:23 |
Rozmiar tekstu:
A
A
A
Festiwal Smaków Warmii Mazur i Powiśla
Uczta w CEiIK-u
Prawdziwą ucztę dla podniebienia przygotowało Biuro Jakości i Znaków Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. W ramach trwającego w Olsztynie i Olsztynku Festiwalu Smaków Warmii Mazur i Powiśla, na dziedzińcu Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie przez dwa dni (sobota-niedziela) swoją kulinarną ofertę prezentowali producenci z terenu całego województwa, wyróżnieni podczas tegorocznych imprez promujących regionalną, tradycyjną żywność.
W sobotnim menu dominowały mięsa, ryby, dziczyzna i potrawy mączne. Można było m.in. skosztować dzyndzałków warmińskich wytwarzanych przez Ekofarmę Vitalis z Zastawna koło Młynar, naleśniki z dziczyzną przygotowane przez Gospodarstwo Agroturystyczne Samsara z Łukty, klopsiki rybne ze szczupaka w sosie z wędzonym boczkiem z oferty Siedliska na Półwyspie w Wierzbie k. Rucianego Nidy.
W niedzielę dominowały zupy: mleczne, ziemniaczane, rosoły. Można było skosztować m.in. mlecznej zupy migdałowej z restauracji Krystjan z Olecka, zupy fasolowej na mleku z olsztyńskiej kawiarni Moja czy zupy mlecznej „głodomory” gotowanej w Bazie Sportowo-Agroturystycznej Czar Północy.
Spotkanie najlepszych regionalnych producentów żywności i kucharzy w CEiIK-u było też okazją do wręczenia kolejnych certyfikatów sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”. Do sieci przyjętych zostało kolejnych ośmiu przedsiębiorców:
- Zakład Cukierniczy IRMAG spółka jawna z Lubawy,
- Pierogarnia „Albit” z Elbląga,
- Zajazd „Pod Kłobukiem” z Małdyt,
- Piekarnia PPHU „Maluchnik” z Górowa Iławeckiego,
- Restauracja Romantyczna Hotelu SPA Dr Irena Eris w Wysokiej Wsi na Wzgórzach Dylewskich,
- Gospodarstwo rolne „Nad Arem” z Kierźlin w gm. Barczewo,
- Gospodarstwo rolne „Zielona Dolina” z Łęgna gm. Dobre Miasto,
- Gospodarstwo Pasieczne „Bartnik Mazurski” z Kętrzyna.
Przyznane na rok przez zarząd województwa warmińsko-mazurskiego certyfikaty uprawniające do posługiwania się logo „Dziedzictwa Kulinarnego” wręczyli: Igor Hutnikiewicz, dyrektor Biura Jakości i Znaków Regionalnych Urzędu marszałkowskiego w Olsztynie i dr Grzegorz Rusak, przewodniczący Rady Polskiego Produktu Regionalnego i Lokalnego.
- Ten znak ma przekazywać klientowi informację, że w tym miejscu kupi żywność opartą o surowce naturalne, lokalne - wyjaśniał Igor Hutnikiewicz. -
Jest to więc informacja o wysokiej jakości żywności i potraw.W CEiIK-u, w ramach Festiwalu Smaków Warmii Mazur i Powiśla, odbyła się też konferencja prasowa, podczas której dyrektor Hutnikiewicz i prezes Rusak w sposób barwny i przekonujący uzasadniali, dlaczego należy promować tradycyjną, lokalną żywność.
Dwudniowy Festiwal Smaków Warmii Mazur i Powiśla jest najważniejszym z wydarzeń przygotowanego w tym roku po raz pierwszy przez Urząd Marszałkowski kalendarza imprez regionalnych promujących żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną województwa warmińsko-mazurskiego. Podsumowuje on imprezy, które już się odbyły, jak też promuje te wydarzenia, które jeszcze odbyć się mają.
W tym roku w regionie odbyły się już m.in. Jarmark Wielkanocny w Olsztynku (27.03), Agrokuchnia w Morągu (24.04), Regionalne Święto Ryby Warmia Mazury Powiśle w Starych Jabłonkach (5.06), Festiwal Kultury Łowieckiej w Węgorzewie (3.07), Festiwal Potraw z mięsa wieprzowego, wołowego, jagnięcego, koziego w Mrągowie (31.07), Święto Maurskiego Kartoflaka w Szczytnie (7.08) i Festiwal Pogranicza Kartaczewo w Gołdapi (8.08). W kalendarzu imprez na ten rok znajdują się jeszcze m.in.: Festiwal Runa Leśnego w Piszu (11.09), Święto Miodu w Ełku (25.09), Święto Chleba w Elblągu (25.09) i Regionalny Dzień Placków Ziemniaczanych w Ostródzie (8-9.10).
G A L E R I A :