Od lewej: Z. Suski-prezes fundacji, A. Krzyśków-prezes WFOŚiGW,
E. Stajuda-kierownik MCEE i T. Ratyński-wiceprezes WFOŚiGW
Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia. Z tej okazji 27 sierpnia w Giżycku odbyła się uroczysta konferencja.
Fundacja działa w imieniu i na rzecz 29. gmin mazurskich stanowiących obszar 5400 km2 i od lat z powodzeniem realizuje swoje cele statutowe. Z wielu należałoby wymienić: inicjowanie i wspieranie działań na rzecz ochrony regionu Wielkich Jezior Mazurskich, a także stymulowanie inicjatyw proekologicznych i tworzenie warunków dla zwiększenia ich skuteczności. Ta ekologiczna organizacja pozarządowa Giżycku zainicjowała i przyczyniła się do realizacji wielu cennych przedsięwzięć inwestycyjnych, głównie w gospodarce wodno-ściekowej, w wyniku, których obecnie ponad 65% mieszkańców regionu WJM jest obsługiwanych przez nowoczesne oczyszczalnie ścieków.
W ramach Programu Masterplan dla Regionu WJM, którego Fundacja jest koordynatorem, zostało w latach 1993-2005 wykonanych, bądź zmodernizowanych 23 oczyszczalnie ścieków, wykonano ponad 150 przepompowni ścieków. Ponadto położono ponad 350 km sieci kanalizacyjnych. Obecnie, po zaktualizowaniu Masterplanu, działania inwestycyjne kontynuowane są w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnego Programu Operacyjnego „Warmia i Mazury na lata 2007-2013”.
Centrum edukacji chlubą fundacji
Fundacja działa też na rzecz wprowadzania właściwej dla środowiska gospodarki odpadowej, a także popiera projekty mające na celu ochronę powietrza i zastosowanie alternatywnych źródeł energii. Od lat jest regionalnym koordynatorem wielu akcji i kampanii ekologicznych, pobudza do aktywności dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Prowadzi wieloletnie działania na rzecz ochrony flory i fauny Mazur inicjując m.in.: tworzenie ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych. Wspiera merytorycznie i finansowo wszelkie projekty ekologiczne realizowane przez placówki oświatowe regionu i małe lokalne organizacje pozarządowe.
Chlubą Fundacji jest utworzone 10 lat temu Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej, które realizując zamierzenia edukacyjne korzysta z dotacji celowych m.in. udzielanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie i Urząd Marszałkowski.
„Zielony Kaganek”Fundacja w Giżycku ma też swoją nagrodę - Nagrodę „Zielonego Kaganka”, którą honoruje wybitne postaci świata pedagogicznego. Jest to nagroda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie edukacji ekologicznej oraz za systematyczną pracę z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi na rzecz zrównoważonego rozwoju Warmii i Mazur. Dotychczas „Zielonym Kagankiem” nagrodzono 37 osób i 2 instytucje.
Za swoją działalność Fundacja w Giżycku otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. w 2005 roku tytuł i statuetkę „Ekolidera Warmii i Mazur”, w 2007 roku wyróżnienie Ministra Środowiska w 10-tej edycji Konkursu „Lider Polskiej Ekologii” oraz Srebrną Statuetkę „Przyjaciela Ziemi” za wspieranie Programu Ekozespołów, zaś w roku 2010 - statuetkę Anioła Ekologii.
Z okazji obu jubileuszy w „Wiosce Turystycznej” w Wilkasach k. Giżycka odbyła się konferencja, podczas której podsumowano minione lata działalności. Nie obyło się oczywiście bez życzeń, kwiatów i uroczystych przemówień. Wśród wielu zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
- Od samego początku nasza współpraca układała się bardzo dobrze - powiedział podczas uroczystości Adam Krzysków, prezes WFOŚiGW w Olsztynie.-
Fundacja pozyskuje wiele środków na swoje statutowe działania i w ten sposób jest ważnym partnerem w działaniu na rzecz ochrony środowiska naturalnego w regionie.Ciepłe słowa pod adresem Fundacji nie szczędzili też przedstawiciele samorządów, których, na co dzień wspierają jej działania.
-
Dzisiejszy jubileusz to także nasz sukces- lokalnych samorządów - mówił Andrzej Sieroński, wójt Gminy Giżycko. -
Współpraca od wielu lat układa nam się nie tylko w zakresie współrealizowania wielkich projektów, które służą ochronie pięknych jezior mazurskich, ale także mniejszych działań dających wiele satysfakcji i przyjemności ze wspólnej pracy. Mam nadzieję, że przyszłe lata będą równie owocne - dodał.