Tolerancja, ekologia, emocje, fobie społeczne i siła reklamy - to tylko wybrane tematy spotkań z filmem, które czekają na uczniów olsztyńskich szkół w Centrum Kultury Filmowej Awangarda 2 podczas IX edycji programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Zapisy do projektu ruszyły już 1 września.
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to ogólnopolski projekt realizowany w 22 miastach przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, organizatora Międzynarodowego Festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Projekt umożliwia dzieciom i młodzieży comiesięczne spotkania z filmem - zarówno najnowszymi produkcjami, jak i klasyką polskiego oraz światowego kina. Dodatkowo dla uczniów organizowane są konkursy, prelekcje i dyskusje. Nauczyciele otrzymują zaś materiały dydaktyczne, które mogą później wykorzystać do poprowadzenia lekcji powiązanej z obejrzanym filmem.
-
Poprzez program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej chcemy, żeby młodzi mieli możliwość poznawania filmów, których twórcy poważnie traktują ich wrażliwość i inteligencję. Chcemy też wygenerować potrzebę poszukiwania takich filmów w kinach. Młodzi są na to gotowi - potrzebują tylko, żeby ktoś im takie filmy pokazał i bezpretensjonalnie o nich opowiedział - wyjaśnia Maciej Jakubczyk z Działu Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
Bardzo ważną kwestią dla twórców programu pozostaje również sam sposób odbioru kina - czyli koncentracja na filmie, a nie towarzyszących mu atrakcjach. Dzięki uczestnictwu w programie młodzi widzowie, niejednokrotnie po raz pierwszy, goszczą w kinie studyjnym w swoim mieście. - Nastolatkom kino studyjne, nawet odremontowane i o ciekawym, niepowtarzalnym charakterze przestaje się kojarzyć z filmem. Dla nich kino często sprowadza się do dodatkowej atrakcji w centrum handlowym lub multipleksie - dodaje Maciej Jakubczyk.
Program adresowany jest do uczniów wszystkich poziomów szkół, dlatego w ofercie Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej można znaleźć cztery części dostosowane pod względem trudności i tematu do wieku uczestników: szkoła podstawowa (klasy 1-3 i klasy 4-6), gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne. Jakie filmy będą mogli zobaczyć uczniowie? Repertuar jest bardzo zróżnicowany - od filmów animowanych, poprzez fabularne, po dokumenty. Na uczniów czekają zarówno produkcje polskie, jak i dzieła kina europejskiego czy amerykańskiego, a nawet filmy japońskie, australijskie i nowozelandzkie.
-
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej są dla uczniów jedyną formą stałego, trwającego przez cały rok szkolny, kontaktu z ambitnym, artystycznym kinem. Stwarzają szansę na to, że młodzi widzowie zostaną „zarażeni” prawdziwą, niekomercyjną sztuką filmową i że nie będzie to tylko chwilowe zainteresowanie. - mówi Lidia Hyczko-Lenkiewicz, koordynator programu w Centrum Kultury Filmowej Awangarda 2 -
Już teraz mamy sygnały, że uczniowie wraz z nauczycielami chcą zorganizować Awangardowy DKF - dodaje.
Projekt w dużej mierze opiera się na wsparciu finansowym instytucji publicznych, stąd ceny biletów są znacznie niższe niż na repertuarowe seanse. Cena biletu dla jednego ucznia na jeden pokaz wynosi 8 zł. Karnet na wszystkie 9 seansów kosztuje 60 zł. Opiekunowie klas uczestniczą w spotkaniach nieodpłatnie. Nauczyciele mogą zgłaszać uczniów do projektu do 30 września br. Formularz zgłoszeniowy wraz z regulaminem uczestnictwa jest dostępny na stronie programu: www.edukacja.nowehoryzonty.pl w zakładce Edukacja filmowa w kinie. Wypełnione zgłoszenie należy przesłać faksem na numer podany w zgłoszeniu lub dostarczyć do Centrum Kultury Filmowej Awangarda 2.
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej zyskały przychylność i wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także twórców filmowych - m.in. Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Zanussiego. Ambasadorem projektu w Olsztynie jest Janusz Kijowski. Patronami medialnymi akcji są: Cogito, Victor Gimnazjalista, Victor Junior, oraz Kumpel. Program wspierają również serwisy: cinema.pl, eduinfo.pl, filmus.pl, filmpolski.pl, filmpro.com.pl, interklasa.pl, perspektywy.pl, portaloswiatowy.pl oraz profesor.pl.
******
Informacje o Stowarzyszeniu NOWE HORYZONTYStowarzyszenie NOWE HORYZONTY prowadzi szereg projektów odpowiadających na coraz większe zapotrzebowanie na edukację medialną w Polsce. W ofercie Stowarzyszenia można znaleźć programy podnoszące kwalifikacje nauczycieli, takie jak warsztaty filmowe podczas MFF ERA NOWE HORYZONTY we Wrocławiu, czy warsztaty Psychologia w kinie poświęcone relacjom uczeń-klasa-nauczyciel. Uczniowie mogą z kolei skorzystać z ogólnopolskiego, całorocznego projektu NOWE HORYZONTY Edukacji Filmowej, internetowego kursu kręcenia filmu FILM NA HORYZONCIE (kończącego się konkursem) i warsztatów NOWE HORYZONTY DEKONSUMPCJI, wpisujących się w nurt edukacji rozwojowej i konsumenckiej.
Więcej o projektach edukacyjnych Stowarzyszenia NOWE HORYZONTY na stronie: www.edukacja.nowehoryzonty.pl