Polskie społeczeństwo starzeje się. Z roku na rok przybywa w kraju seniorów, nie przybywa jednak wystarczająco wielu nowych obywateli. Ta postępująca sytuacja rodzi wiele problemów, jak na przykład zwiększające się zapotrzebowanie na usługi medyczne oraz rosnąca liczba osób przechodzących na emerytury. Wszem i wobec nagłaśnia się fakt załamywania się systemu emerytalnego i problem powiększającej się dziury budżetowej. W kraju trwa gorąca dyskusja na temat kosztów utrzymania rosnącej liczby osób starszych...
Niestety, w całym tym zgiełku nie pomyślano o tych, których problem bezpośrednio dotyczy. Opinia publiczna w pogoni za ratowaniem swoich pieniędzy zapomniała, że osoby starsze to nie beczka bez dna, która pochłania jej zarobki lub oszczędności, a pełnoprawni obywatele, którzy mają takie same prawa, jak reszta polskiego społeczeństwa i nie można ich dyskryminować tylko dlatego, że mają więcej lat od przeciętnego Kowalskiego.
Przeciwdziałać społecznemu wykluczeniu tej grupy społecznej w naszym regionie postanowiła Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego (FOSa). Jako federacja wspierająca grupy zagrożone marginalizacją społeczną, FOSa od kilku lat wdraża i upowszechnia systemowe działania na rzecz osób starszych. Jednym z takich działań było powołanie Rzecznika Praw Osób Starszych Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach projektu „Akademia III wieku Warmii i Mazur”.
Stanowisko to objął w lutym tego roku Stanisław Brzozowski (działa w Olsztynie). Jego zastępcą został zaś Stanisław Puchalski (działa w Elblągu). Obaj panowie o dotychczasowym przebiegu swoich służb oraz wynikających z nich wnioskach opowiedzieli podczas zorganizowanej dzisiaj (31.08) w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie konferencji prasowej, podsumowującej półrocze ich działalności.
-
Nasza działalność sprowadza się do interwencji w sprawach indywidualnych, które zgłaszają nam osoby starsze - mówi Stanisław Brzozowski, RPOS. -
Sprawy te są typowe dla takich osób, na przykład z zakresu zdrowia, spraw mieszkaniowych lub prawnych. Każdy z nas przynajmniej kilkadziesiąt takich spraw przyjął. Głównie radzimy zgłaszającym się do nas osobom, jak można daną sprawę załatwić. Możemy także służyć doradztwem prawnym. Poczytujemy także sobie za cel walkę z negatywnymi stereotypami dotyczącymi osób starszych, jednak jesteśmy świadomi tego, że osiągnięcie sukcesu na tym polu wymaga czasu.Czas ma to do siebie, że wpływa na wszystkich, niezależnie od wieku, statusu społecznego, wiary czy choćby poglądów. Dlatego Polaku nie czyń starszemu, co tobie niemiłe. Wszak też staniesz się kiedyś starszym i obyś wtedy nie doświadczył przykrych chwil.
Osoby zainteresowane pomocą rzeczników mogą zgłosić się do biura FOSa w Olsztynie przy ulicy Artyleryjskiej 34 (nr tel.: 89 523 60 92) lub w Elblągu przy ulicy Związku Jaszczurczego 17 (nr tel: 55 236 27 16).
Z D J Ę C I A