Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
13:05 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Inwestycje, budownictwo
Ep/red. | 2010-08-31 15:59 | Rozmiar tekstu: A A A

Umówili się pod gołym niebem

Olsztyn24
Wicemarszałek Urszula Pasławska i prezydent Piotr Grzymowicz
podpisują umowę pod gołym niebem
| Więcej zdjęć »

W niecodziennej scenerii, bo na tarasie widokowym olsztyńskiej wieży ciśnień podpisano dziś (31.08) umowę o dofinansowaniu inwestycji w Obserwatorium Astronomicznym w Olsztynie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury, z puli na wsparcie dziedzictwa kulturowego. Pod gołym niebem, na tle panoramy miasta, podpisy pod umową złożyli wicemarszałek województwa Urszula Pasławska i Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

- To inwestycja nie tylko w dziedzictwo kulturowe, ale także w przyszłość Olsztyna - mówiła Urszula Pasławska. - Projekt koresponduje z założeniami promocji miasta przez postać Mikołaja Kopernika, dzięki przedsięwzięciu wzrośnie też zapewne zainteresowanie astronomią wśród uczniów olsztyńskich szkół - dodał Piotr Grzymowicz.

Pełen koszt projektu przekracza 2 mln zł, połowę pokryją unijne środki, resztę wyłoży miasto. Za tę sumę wieża ciśnień będzie podświetlona i wyposażona w projektory multimedialne, powstanie informatyczna baza danych obserwatorium służąca turystom, winda dla niepełnosprawnych, zegar słoneczny i linia południka. - Już wkrótce zaczynamy ogłaszać przetargi - zapewniał Jacek Szubiakowski, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. - Myślę, że wszystkie zadania zrealizujemy do końca 2011 roku - dodał.

******
R E K L A M A
W ramach projektu pn. „MIZAR - Multimedialna Infrastruktura Zasobów Astronomii dla Regionu” zrealizowane zostaną cztery zadania, polegające na unowocześnieniu form wykorzystania Obserwatorium znajdującego się w zabytkowej wieży ciśnień i wraz z zagospodarowaniem terenów ją otaczających, zakupem wyposażenia oraz adaptacją na potrzeby osób niepełnosprawnych.

Projekt obejmuje:

» Iluminację budynku zabytkowej wieży ciśnień - budynku Obserwatorium Astronomicznego oraz jego dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Do oświetlenia budynku zastosowane zostanie obecnie najnowocześniejsze, najbardziej energooszczędne i zapewniające najdłuższy bezawaryjny okres pracy oświetlenie w technologii LED RGB. Pozwoli to na stworzenie interesującej i taniej w eksploatacji iluminacji, zużywającej minimalne ilości energii elektrycznej, dającej dodatkowo możliwość intrygującego sterowania kolorem światła rzucanego na ściany budynku. Kolejnym elementem będą projektory multimedialne, podczas imprez rzucające na elewacje budynku atrakcyjne i przyciągające uwagę projekcje multimedialne. Pozwoli to na wyjście z ofertą Obserwatorium Astronomicznego również poza budynek i organizowanie pokazów na terenie wokół obiektu.

Nowoczesne oświetlenie oparte na elementach LED składa się z niewielkich pod względem gabarytów i konsumowanej energii, montowanych przy samym murze elementów. Nowoczesne oparte na elementach LED oświetlenie będzie w stanie podkreślić walory architektoniczne zabytkowej wieży ciśnień, zdobiące ją gzymsy, wnęki okienne i piękny zwieńczający szczyt krenelaż. Pojawi się nowy, ciekawy element nocnej panoramy Olsztyna. Jest to trudny do przecenienia i często wykorzystywany przez inne miasta czynnik promocji.

» Zagospodarowanie terenów wokół zabytkowej wieży ciśnień - budynku Obserwatorium Astronomicznego.

Zagospodarowanie terenu będzie kontynuacją prac wykonanych podczas konserwacji i modernizacji obiektu w 2007 roku, przeprowadzonej w ramach projektu „Konserwacja i modernizacja Wieży Ciśnień projekt Nr Z/2.28.III/3.3.1/419/05 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego”. Złożą się na nią nasadzenia materiału roślinnego, wykonanie zegara słonecznego oraz linii lokalnego południka

» Zakup wyposażenia wpływającego na unowocześnienie - Multimedialna Infrastruktura Zasobów Astronomii dla Regionu oraz mobilnego astrolabium.

Projekt zakłada stworzenie zintegrowanej bazy wiedzy dotyczącej astronomii, fizyki, geografii i nauk pokrewnych, zawierającej informacje odzwierciedlające współczesny stan wiedzy oraz przedstawiającej te dziedziny wiedzy w aspekcie historycznym, ze szczególnym uwzględnieniem roli regionu i postaci Mikołaja Kopernika.

System informatyczny udostępniający zasoby będzie pracował w reżymie klient-serwer. Serwer - wykorzystując istniejącą już w Obserwatorium Astronomicznym infrastrukturę sieciową - będzie dostarczał klientom informacje zawarte w bazie danych. Z jej zasobów będzie można korzystać za pomocą 8 stanowisk dostępowych. Każdy punkt dostępowy będzie się składał z multimedialnego kiosku z panelem dotykowym, umożliwiającym indywidualne korzystanie z oprogramowania klienckiego. Do każdego kiosku będzie podłączony duży monitor prezentujący grupom odbiorców materiały audiowizualne.

Możliwym będzie udostępnienie części z nich szerszej rzeszy odbiorców za pomocą internetu. Wpisuje się to w coraz mocniejszą na świecie tendencję do udostępniania informacji tworzonych i gromadzonych za pomocą środków publicznych ogółowi społeczeństwa. Będzie to kolejną cegiełką w tworzeniu i wspieraniu społeczeństwa informacyjnego.

Projektowane jest stworzenie wielopłaszczyznowego multimedialnego informatycznego systemu oddziałującego na użytkowników. System ma pobudzać zainteresowanie przeciętnego użytkownika naukami przyrodniczymi i ścisłymi. Bardziej przygotowanym użytkownikom umożliwi poznanie i pogłębienie wiedzy o Wszechświecie i astronomii, o prawach fizyki rządzących otaczającym nas światem, o roli Olsztyna w historii astronomii, a w przyszłości także o regionie Warmii i Mazur. System poszerzy oddziaływanie Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego jako jednej z atrakcji turystycznych naszego regionu, serwującej przy okazji zabawy i rozrywki wiele wiadomości z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych.

Adresatami projektu są turyści odwiedzający region Warmii i Mazur, mieszkańcy Olsztyna, oraz miłośnicy astronomii. Inwestycja pozwoli na otwarcie się na coraz popularniejszą, szczególnie w krajach Europy Zachodniej, turystykę naukową. Dzięki stworzeniu interfejsu w języku polskim, angielskim, rosyjskim i niemieckim, możliwe będzie skuteczniejsze przyciąganie turystów z zagranicy.

» Zakup i wyposażenie Mobilnego Astrolabium.

Kolejnym składnikiem projektu jest Mobilne Astrolabium, które pozwoli na dotarcie z promocją obiektu do najdalszych miejscowości na całym terenie województwa warmińsko-mazurskiego i zorganizowanie pokazów podczas miejscowych imprez kulturalnych lub plenerowych imprez rodzinnych w rodzaju „Astronomiczny Piknik” i będzie stanowiło przedsmak i zapowiedź atrakcji czekających w samym Obserwatorium.

W sezonie letnim Mobilne Astrolabium będzie odwiedzało miejscowości letniskowe, stając się niewątpliwą atrakcją edukacyjną i turystyczną, umożliwiającą rodzinne spędzanie czasu wolnego. Tego rodzaju imprezy to także oferta dla dzieci i młodzieży przebywających na „zielonych szkołach” w różnego rodzaju ośrodkach turystyczno-wypoczynkowych znajdujących się w naszym regionie. Wizyta astronomów, pokazy nieba, warsztaty obserwacyjne, nauka orientacji na prawdziwym niebie, poznawanie budowy i nauka obsługi teleskopów, samodzielne wykonywanie obserwacji astronomicznych, w tym zdjęć ciekawych obiektów astronomicznych i zjawisk astronomicznych, nauka rozpoznawania meteorytów to niewątpliwie atrakcyjne zajęcia, jakie mogą zainteresować turystów odwiedzających nasz region. Dodatkową atrakcją byłyby seanse pod sztucznym niebem przenośnego planetarium. Planetarium miałoby takie rozmiary, aby mieściło się w niedużej szkolnej sali gimnastycznej. Kilkudziesięciominutowa kosmiczna podróż pod sztucznym niebem planetarium jest zwykle dla młodego człowieka ogromnym przeżyciem. Posiadanie przenośnego planetarium uniezależni, do pewnego stopnia, zajęcia od pogody i pozwoliłoby zaproponować atrakcyjny program astronomiczny przy nawet niesprzyjającej pogodzie.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Panorama Olsztyna z wieży ciśnień
31-08-2010
image galeria
Podpisanie umowy na realizację projektu MIZAR
31-08-2010
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.