Złośliwa pogoda po raz kolejny spłatała figla organizatorom tegorocznej edycji Olsztyńskiego Lata artystycznego. Od wczesnych godzin porannych aura wybitnie zniechęca olsztynian do opuszczania ciepłych (i suchych) domostw. Jednak zarówno artyści, jak i ekipa Miejskiego Ośrodka Kultury nie zamierza patrzeć jak ich wizja spływa wraz z padającym nieustannie deszczem i bez wytchnienia promują rozpoczęty dzisiaj (27.08) trzydniowy II Festiwal Improwizacji Dzianie się.
Wśród wielu wydarzeń tegoż festiwalu znajdzie się coś interesującego dla każdego. Będzie muzycznie (za sprawą chociażby Orkiestry Wczorajszego Fasonu czy Jacka i Alicji Hałasów), teatralnie (Teatr Delikates, Teatr Węgajty) czy chociażby plastycznie (liczne akcje). Słowem - interesująco.
Na tzw. pierwszy ogień poszły akcja olsztyńskiego artysty Wiesława Wachowskiego oraz występ na Dworcu Olsztyn Główny Człowieka Orkiestry rodem z Wrocławia, czyli Romualda Popłonyka.
Poprosiliśmy Wiesława Wachowskiego, którego odwiedziliśmy dzisiaj w wykopie po Składnicy Sztuk koło olsztyńskiej starówki, gdzie odbywa się jego „WYKOP
2 OBWODNICA”, aby objaśnił nam założenia swojej akcji.
-
Akcja „WYKOP 2 OBWODNICA” zaczęła się o godzinie 11.00 i potrwa do jutra. Właśnie jutro, o godzinie 18.00, odbędzie się jej finał - powiedział Wiesław Wachowski. -
Dzisiaj można zobaczyć, jak tworzymy to, czego efekty będą widoczne podczas finału akcji. W tej chwili tworzymy obwodnicę, a właściwie ścieżkę dla jeża, ponieważ w trakcie pracy nad nią odkryliśmy cztery jeże, które się najwyraźniej zadomowiły w tym miejscu. Po zakończeniu prac nad obwodnicą, zajmiemy się stworzeniem w środku obszaru, który obwodnica będzie okalała, piaskowej piramidy - jednej bądź kilku, albo piaskowego miasta Olsztyn. Ostateczna koncepcja powstanie w trakcie pracy. Wykonanie tej koncepcji będzie można podziwiać zarówno z bliska, jak i z góry podczas jutrzejszego finału. Wtedy bowiem przejdziemy się po wybudowanej dzisiaj obwodnicy, a następnie ścieżkami wokół wykopu.Pomysł akcji, jak powiedział autor, zrodził się w wyniku obserwowania postępującego rozkopania miasta w wyniku licznych przebudów, remontów i budowy dróg. Konkretniejsze kształty przybrał zaś po jego wizycie we Francji, podczas której miał okazję oglądać reliefy. Obserwacje autora będą odzwierciedlały się nie tylko w samym projekcie, ale również w jego kolorystyce, nawiązującej do kolorystyki zaobserwowanej na placach budowy dróg.
Artysta wraz z Ryszardem Choińskim i ekipą MOK (osobami uczestniczącymi w wykonaniu projektu) zaprasza do odwiedzin na placu budowy oraz na jutrzejszy finał, który odbędzie się bez względu na pogodę. My natomiast zachęcamy do wyjścia z domu mimo ulewy i uczestniczenia w pozostałych przedsięwzięciach Festiwalu. Wśród nich można zobaczyć dzisiaj jeszcze m.in. Teatr Delikates, Teatr Węgajty oraz odwiedzić Jurtę Hałasów.
Z D J Ę C I A
F I L M Y