Za dwa dni rozpoczynają się VI Elektroniczne Pejzaże Muzyczne. 25 sierpnia na Starym Mieście w Olsztynie zagra Electronic Revival z Cekcyna - organizatorzy The Day of Electronic Music. W lipcu gościli na swojej scenie obok innych wykonawców także Elżbietę i Andrzeja Mierzyńskich z Olsztyna, a teraz wraz z nimi zagrają właśnie w Olsztynie. Organizatorem muzycznego spotkania jest Miejski Ośrodek Kultury. Oprawą wizualną Elektronicznych Pejzaży Muzycznych w tym roku będzie pokaz specjalny Tancerzy Ognia „Exodus” w spektaklu „Ognisty Ptak”, organizatorów Festiwalu Ognia w Ostródzie, zdobywających doświadczenie w występach w kraju i za granicą.
Prezentowaliśmy już wizytówki wspomnianej grupy Exodus (10 sierpnia) oraz Elżbiety i Andrzeja Mierzyńskich (16 sierpnia), teraz przedstawiamy czytelnikom Electronic Revival. Zespół tworzy dwóch muzyków - klawiszowiec Marcin Chmara i gitarzysta Tomasz Florek.
Marcin Chmara swoją przygodę z muzyką zaczął w wieku siedmiu lat na lekcjach gry na pianinie. Dość szybko okazało się, że muzyka stała się przyjemnością, pasją i potrzebą. Jako dziesięciolatek został pianistą w szkolnej orkiestrze. Potem stopniowo zdobywał nowe doświadczenia. Największy ślad na wyborze drogi twórczej wywarła muzyka Vangelisa, a potem to, co przeżył na koncercie J.M. Jarre’a. Od tej chwili Marcin poszukiwał ludzi, którzy uprawiają muzykę elektroniczną. Pierwsze koncerty w tym gatunku grał z Heńkiem Arczyńskim. Wzorowali się wówczas na utworach takich muzyków jak Mike Oldfield, Klaus Schulze, Tangerine Dream, Kitaro. Wraz z pierwszymi utworami szła w parze nauka syntezy dźwięku oraz komunikatorów midi. Tragiczna śmierć przyjaciela spowodowała, że sam szukał sposobów do rozwoju sztuki, którą wybrał za swoją. Jednocześnie kształcił się w grze na fortepianie, w Akademii Bydgoskiej studiował wychowanie muzyczne i koncertował na scenach w kraju obok takich zespołów jak Kombi, Lady Punk, Paweł Kukiz i Piersi.
Podczas całego procesu tworzenia muzyki elektronicznej Marcinowi towarzyszył pewien niedosyt, tkwiący według niego w gęstwinie elektronicznych plam dźwiękowych. Brakowało mu nowego spojrzenia na el-muzykę. Szukając odpowiedzi poznał Tomka Florka, gitarzystę z Bydgoszczy, z którym spotkał się na Synth Art Festiwal. Od tego momentu jego muzyka, tworzona wspólnie z gitarzystą, dostaje nowy oddech. Tomek Florek rewelacyjnie wzbogaca elektroniczne brzmienia o dźwięki akustycznych i elektrycznych gitar, a czasem też zaskakuje niecodzienną wokalizą. Od 2006 roku artyści umacniają się na muzycznym rynku, mając coraz większe grono fanów. Wydali dwie płyty CD. Za największy sukces uważają stworzenie w Cekcynie festiwalu The Day of Electronic Music, który od 5 lat rozwija się do wielkiego święta muzyki elektronicznej.
Marcina Chmarę z Cekcyna i Andrzeja Mierzyńskiego z Olsztyna, łączy ten sam rodzaj niedosytu i niepokoju o jakości w muzyce elektronicznej. Dlatego u jednego i drugiego twórcy pojawili się ich muzyczni współpracownicy. Marcin korzysta z talentu gitarzysty Tomka, a Andrzej z tekstów i wokaliz Elżbiety użytych wraz z inscenizacją teatralnych grup.
Electronic Revival zagra w Olsztynie po raz pierwszy. Muzyka elektroniczna, gitara, wokal i ogień - to już 25 sierpnia na Starym Mieście w Olsztynie o godz. 21. Na ekranie - świat opery, ogrodów i tajemniczych okien.
Z D J Ę C I A