Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
00:13 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Nauka, szkolnictwo wyższe
St. Czachorowski | 2010-08-11 09:30:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Kawiarnia w księgarni (lub odwrotnie)

Olsztyn24
Bibliokawiarnia (fot. St. Czachorowski)

Co jakiś czas słychać głosy, jakoby Polacy mniej czytali. Globalnie chyba jednak więcej czytamy i więcej piszemy. Zmieniają się tylko preferencje dotyczące tematyki i nośnika. Z danych rynku księgarskiego wynika, że sprzedaje się więcej książek fachowych i specjalistycznych. Zapewne mniej kupujemy literatury pięknej, bo i rozrywka ma obecnie inne formy wyrazu i przekazu. Ale Polacy chętniej sięgają po książki edukacyjne. Wynika to z powszechnej edukacji na poziomie wyższym jak i specyfiki gospodarki opartej na wiedzy. Zmieniają się także nośniki tekstu czytanego. Spadek odwiedzin w bibliotekach lub sprzedaży książek wcale nie wynika z faktu, że mniej czytamy. Może wskazywać jedynie, że więcej czytamy w mediach elektronicznych, w tym w internecie.

I z całą pewnością dużo więcej piszemy. Duża łatwość publikowania (np. w internetowych blogach, czy portalach społecznościowych, sms-ach) powoduje zalew tekstów. Tworzy się nowy sposób przekazu. W końcu jesteśmy znacznie bogatsi, a na rynku księgarskim znacznie więcej tytułów. Nie ma więc potrzeby szybko kupować tego, co akurat pojawi się w księgarni. Potrzebny czas do namysłu.

Książka to spotkanie z człowiekiem, jego narracją, opowieścią, rozważaniami. Najchętniej „spotykamy” się z ludźmi za pośrednictwem książek czy czasopism, wygodnie siedząc w domowym fotelu. Ile czasu mamy w księgarni lub bibliotece na podjęcie decyzji, czy zabrać „gościa” do domu? Dlatego cieszą wszelkie połączenia kawiarni z księgarnią. Kupił nie kupił, pokartkować i poczytać warto. Siedząc, popijając herbatkę, rozmawiając ze znajomymi lub nawiązując nowe kontakty. Książka i kawiarniany stolik są pretekstem, inspiracją do przygodnej dyskusji. A to już pogłębiony kontakt z drugim człowiekiem, w jakimś sensie „hipertekstowy” (powiązanie treści książki z dyskusją w „realu”).

Na nieszczęście mało jest jeszcze takich miejsc przyjaznych człowiekowi zamyślonemu. Zamieszczone przy tekście zdjęcie zrobiłem w Białymstoku. Pomysł znakomity na niebanalną kawiarenkę, jak i na unikalną i klimatyczną księgarnię. W Gdańsku spotkałem antykwariat z fotelikami do siedzenia. W Olsztynie takich miejsc niewiele. Tylko hall w starym ratuszu: galeria i kawiarenka w przedsionku do biblioteki wojewódzkiej, z małą półką bookcrossingową i Biblioteka Główna UWM z kawiarnią i księgarnią oraz wystawami w jednym budynku z klasyczną biblioteką. Jest jeszcze Gazeta Cafe, malutka i z książkami tylko wydawanymi, jako załączniki do Gazety Wyborczej. Jest i Kawiarnia Literacka nad księgarnią główną. Może olsztyńscy restauratorzy odkryją, że nie tylko klienci kochający mecze piłkarskie (telewizor na sali) przychodzą do komercyjnych miejsc publicznych.
R E K L A M A
We wrześniu, po wakacyjnej przerwie, rozpoczynamy kolejne kameralne spotkania z nauką. Wspólnie postaramy się odkryć miejsca klimatyczne i przyjazne do dyskusji o świecie w wielu jego wymiarach. Będą spotkania z ludźmi, jak i dyskusje o konkretnych książkach. Już teraz zapraszam (szczegóły i zapowiedzi pojawiać się będą również w Olsztyn24).

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.