Szkic drogi przemarszu uczestników akcji „Tarcza”
Główne wydarzenia związane z 600-leciem bitwy pod Grunwaldem za nami, co nie oznacza, że o tym wiekopomnym wydarzeniu zapomnieliśmy już w ogóle. Za 10 dni, 12 sierpnia, w centrum Olsztyna możemy poczuć się zaskoczeni widokiem grup mężczyzn z zakrytymi twarzami, z rycerskimi tarczami nad głowami, poruszającymi się w raczej niespotykany sposób: dwa-trzy kroki w przód i przerwa, dwa-trzy kroki i przerwa... Tak, w dużym uproszczeniu, ma przebiegać flash mob przygotowany przez znanego performera Wiesława Wachowskiego, który uzyskał wyróżnienie w niedawnym konkursie zorganizowanym przez olsztyńskie Biuro Wystaw Artystycznych na formę artystyczną upamiętniającą bitwę pod Grunwaldem. Teraz nadchodzi czas na realizację wyróżnionego pomysłu.
- Akcja plastyczna, którą nazwałem „Tarcza” realizowana będzie 12 sierpnia, od godz. 16.25 - mówi Wiesław Wachowski. -
Dwie grupy aktorów z tarczami, z osłoniętymi twarzami, w milczeniu będą szły w przeciwnych kierunkach wytyczoną trasą pomiędzy Biurem Wystaw Artystycznych a Zamkiem. Te dwa miejsca koncentracji sztuki współczesnej i dawnej w Olsztynie są niejako biegunami tego pokazu ulicznego. Wygląd tarcz i sposób ich trzymania w marszu będzie specyficzny. Sposób poruszania się piechurów dyktować będzie pierwsza osoba w grupie uderzeniami w tarczę. Niezwykły będzie w tym przedsięwzięciu sposób poruszania się uczestników akcji.
-
Grupa wyruszająca z zamku zatrzymuje się po dwóch krokach, zaś grupa idąca z BWA na zamek, po trzech krokach - wyjaśnia Wiesław Wachowski.
- Dyscyplina milczenia, jednolity sposób niesienia tarcz, przysłonięcie twarzy, powściągliwość gestów, jednostajność kroczenia w orszaku są w tym pokazie najistotniejsze.
Uczestnicy akcji poruszać się też będą w rytm uderzeń w tarczę, ale tylko na odcinku pomiędzy pomnikami Dawida Gołębiewskiego i Xawerego Dunikowskiego. Pozostałe odcinki piechurzy będą przemierzać w ciszy, zachowując jednak zróżnicowany sposób stąpania w grupach.
Pomysłodawca „Tarczy” spodziewa się, że jak to przy Flash Mob-ach bywa, do akcji spontanicznie przyłączą się mieszkańcy Olsztyna.
-
Przestrzeń flash moba na trasie przemarszu to chodnik vis a vis Alfy i Aresztu Śledczego, wzdłuż Al. Marszałka J. Piłsudskiego - mówi Wiesław Wachowski. -
Po przysłonięciu sobie twarzy białą lub czarną kartką trzymaną w prawej ręce Flash mobowym uczestnikom zdarzenia proponuję włączenie się do przemarszu grup punktualnie o godz. 16.50. Można też otworzyć biały, czerwony, żółty, biało-czerwony lub czarny parasol.Osoby zainteresowane uczestnictwem w pokazie, autor zaprasza 10 sierpnia 2010 r. o godz. 15.00, do Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie, Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 38. Możliwy jest też wcześniejszy kontakt z autorem: tel. 504 009 375, e-mail: mumel@o2.pl. Jak zapowiada Wiesław Wachowski, każdy z uczestników akcji otrzyma filmik z realizacji „Tarczy” lub jedną z jego prac z cyklu „Poezja Kropli”.
Przypomnijmy, że projekt planowanej na 12 sierpnia akcji „Tarcza” uzyskał wyróżnienie w konkursie ogłoszonym przez olsztyńskie BWA dla uczczenia 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Zwycięski projekt tymczasowego pomnika „Grunwald 1410-2010” autorstwa Dawida Gołębiewskiego został zrealizowany. Pomnik ten stanął pod Wysoką Bramą, a jego odsłonięcie miało miejsce 8 lipca br.
******
Flash mob (ang. dosł. błyskawiczny tłum) - określenie, którym przyjęło się nazywać sztuczny tłum ludzi gromadzących się niespodziewanie w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia, zazwyczaj zaskakującego dla przypadkowych świadków. W akcji uczestniczą nieznani sobie ludzie znający jedynie jej termin i planowane działanie.