Tadeusz Iwiński (pierwszy z lewej) na inauguracji roku kulturalnego 2007
Dziś w naszym cyklu jedyny z okręgu olsztyńskiego poseł wszystkich sześciu kadencji sejmu, przedstawiciel Lewicy i Demokratów, Tadeusz Iwiński.
Tadeusz Iwiński urodził się 28 października 1944 roku w Piastowie. Dyplom magistra inżyniera uzyskał na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej. W wieku 29 lat otrzymał tytuł doktora. Wówczas należał już do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Pracę doktorską bronił na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1982-1990 zasiadał w prezydium Komitetu Badań Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej Polskiej Akademii Nauk. Po ustąpieniu z PAN oraz rozwiązaniu PZPR wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej.
W 1989 uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych. Dwa lata później po raz pierwszy wystartował w wyborach parlamentarnych, w których uzyskał mandat poselski. Wyborczy sukces powtórzył w 1993 roku, a także cztery lata później. W czasie II i III kadencji sejmu (w latach 1994-1998) był wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu, gdzie znalazł się na skutek wybrania go w 1991 roku do delegacji Sejmu i Senatu do zgromadzenia. Funkcję wiceprzewodniczącego powierzono mu także ponownie w 2003 roku.
W latach 1997-1999 Iwiński był wiceprzewodniczącym SdRP. Od czasu utworzenia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jest jego członkiem. W 2001 roku po raz czwarty wybrano go posłem na sejm. Co więcej, uzyskał najwyższy wynik w olsztyńskim okręgu wyborczym. Żadna z innych, poza SLD partii nie uzyskała łącznie tylu głosów, ile wówczas uzyskał sam Iwiński, startujący z numerem jeden z listy SLD. W IV kadencji Iwiński pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zarówno w rządzie Leszka Millera, jak i w gabinecie Marka Belki.
W wyborach parlamentarnych w 2005 roku startował z drugiej pozycji z listy SLD w Olsztynie. Jako jedyny kandydat SLD w okręgu uzyskał wówczas mandat posła. Jego wynik był o ponad 25 tysięcy głosów gorszy od wyniku sprzed czterech lat. Mimo to rezultat ten pozwolił mu zająć czwarte miejsce w okręgu, plasując go za posłem PiS-u Aleksandrem Szczygło oraz posłami PO Sławomirem Rybickim i Lidią Staroń.
W tegorocznych wyborach Iwińskiemu przypadła „jedynka” na olsztyńskiej liście koalicji Lewicy i Demokratów, w skład której wchodzi SLD. Iwiński po raz drugi z rzędu uzyskał czwarty wynik w okręgu, co dało mu szósty w jego karierze mandat poselski. Również i tym razem zdobył go jako jedyny przedstawiciel SLD w okręgu. Rezultat Iwińskiego był jednak o prawie 9 tysięcy głosów wyższy od poprzedniego, choć i tak daleko mu było do wyniku z 2001 roku.
W poprzedniej kadencji Sejmu brał udział w pracach Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych, a także dwóch podkomisji. Wygłosił 272 wypowiedzi i 14 oświadczeń, zgłosił 56 interpelacji, 42 zapytania oraz 6 pytań.
Tadeusz Iwiński jest także nauczycielem akademickim. Dotychczas wykładał m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Warszawie i w Polskiej Akademii Nauk. Obecnie jest najstarszym, zarówno wiekiem, jak i stażem posłem wybranym z okręgu olsztyńskiego. Jego biuro poselskie mieści się w Olsztynie.