Prezydent Piotr Grzymowicz prezentuje ulotki propagujące
System Tras Rowerowych |
Więcej zdjęć »
Niedziela, 1 sierpnia tego roku, będzie dla wszelkiej maści olsztyńskich rowerzystów oraz turystów - miłośników rowerowych atrakcji wielkim dniem. W niedzielę bowiem, w samo południe, przy pomoście Żubra przy ul. Leśnej, odbędzie się uroczyste otwarcie czterech pilotażowych szlaków Systemu Tras Rowerowych w Lesie Miejskim. Przybyli na otwarcie goście będą mogli uczestniczyć w inauguracyjnym przejeździe powstałymi trasami oraz w pikniku rowerowym na terenie Bikepark Wąwóz. Chcąc rozpropagować projekt, podmioty za niego odpowiedzialne zorganizowały dzisiaj (27.07) konferencję prasową w Parku Jakubowym.
Projekt Systemu Tras Rowerowych w Lesie Miejskim został zrealizowany w zaledwie dwa miesiące, dzięki wspólnej pracy Zarządu Zieleni Miejskiej w Olsztynie, Warmińskiego Klubu Rowerowego „Fan” i Urzędu Miasta. Do współpracy włączył się również Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK w Olsztynie oraz Sklepy Sportowe OLIMP.
-
Entuzjazm organizatorów do projektu przyszedł później - powiedział Mirosław Arczak, pełnomocnik Prezydenta Olsztyna do spraw transportu rowerowego. -
Na początku były suche fakty, liczby, które zostały opisane w 2009 roku. Olsztyn został wzięty pod lupę specjalistów z Warszawy, którzy wskazali kierunki, w jakich miejska rekreacja powinna się rozwijać. Powstanie Systemu Tras Rowerowych w Lesie Miejskim jest wynikiem opracowania zakupionego przez miasto po to, aby Olsztyn na przestrzeni kilku lat stał się miastem przyjaznym rowerzystom, mógł lepiej reagować na zapotrzebowanie mieszkańców i turystów. Te pilotażowe trasy są dowodem, że wysoką jakość można osiągnąć szybko, tanio i w dobrym kontakcie między mieszkańcami miasta a urzędnikami na różnych szczeblach. System został pomyślany tak, aby każdy rowerzysta, niezależnie od stopnia wytrenowania oraz posiadanego sprzętu, mógł skorzystać w przygotowanych w Lesie Miejskim tras rowerowych. Na razie są to cztery trasy o zróżnicowanym stopniu trudności:
- rowerowy szlak rodzinny (oznaczony kolorem zielonym) - wykorzystuje istniejące drogi leśne najlepszej jakości, przebiega po terenach interesujących pod względem historycznym i przyrodniczym; dystans tej trasy zamyka się w około 10 kilometrach,
- rowerowa trasa XC (cross country; kolor żółty) - trasa przełajowa, adresowana do miłośników kolarstwa górskiego; posiada liczne utrudnienia jak korzenie, błoto, piach, strome podjazdy i zjazdy czy trudne technicznie zakręty; dystans obejmuje około 7 kilometrów.
- rowerowa trasa ENDURO (kolor czerwony) - prowadzi przez około 4 kilometry po wąskich i krętych ścieżkach wzdłuż niedostępnych do tej pory malowniczych brzegów Łyny; wymaga nieco lepszego przygotowania i sprzętu niż dwie wyżej wymienione trasy- rowerowa trasa EXTREME (kolor czarny) - wiedzie po specjalnie przygotowanych ścieżkach, tzw. singletrack, wymagających sporych umiejętności, doświadczenia oraz dobrego sprzętu; jest to jedna z pierwszych tego typu tras w Polsce; posiada dwa warianty do wyboru (550 metrów każdy); należy do niej również działający na terenie Lasu Miejskiego Bikepark Wąwóz.
Do chwili obecnej Systemem została objęta tylko część Lasu Miejskiego. W sierpniu na powstałych trasach zostaną przeprowadzone badania ilościowe i jakościowe wśród ich użytkowników, dzięki którym zostaną zebrane informacje m.in. o natężeniu ruchu na terenie, atrakcyjności pilotażowego fragmentu czy upodobaniach osób korzystających z tras. Wyniki tych badań zostaną wzięte pod rozwagę przy planowaniu dalszego rozwoju Systemu, który docelowo ma objąć cały teren Lasu Miejskiego oraz połączyć się z sieciami turystycznymi na terenie sąsiednich gmin i całego powiatu.
Należy przy tym zauważyć, że projekt ma na celu nie tylko uprzyjemnić życie olsztynianom namiętnie jeżdżącym na rowerach. Ma również olbrzymie znaczenie dla promocji miasta jako atrakcyjnego turystycznie i promującego zdrowy styl życia. Środowiska „rowerowe” z Polski, jak powiedział Paweł Rynkiewicz, jeden z przedstawicieli środowiska olsztyńskich rowerzystów, są pełne podziwu dla podmiotów odpowiedzialnych za olsztyński system, że potrafiły się porozumieć między sobą i doprowadzić do powstania już trzeciego projektu na terenie miasta, przeznaczonego dla rowerzystów, podczas gdy w innych miastach kraju są problemy z utworzeniem chociażby jednego.
Trzymamy kciuki za udany start projektu i dalszy jego rozwój. Aby jednak do tego doszło, olsztynianie muszą dołożyć do niego również trochę od siebie. Dobrą do tego okazją będzie chociażby udział w niedzielnym, inauguracyjnym przejeździe i przekazanie swoich wrażeń organizatorom. Zatem do zobaczenia na trasach!
Z D J Ę C I A
F I L M Y