Dyrektor Krystyna Piskorz-Ogórek dokończyła dzieła przecinania
wstęgi |
Więcej zdjęć »
W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie dziś (22.07) wielkie święto. Z pompą otwarto tam nowoczesną kuchnię szpitalną, która zaopatrywać będzie w posiłki nie tylko pacjentów szpitala dziecięcego, ale również pięciu innych olsztyńskich placówek szpitalnych.
- Żywienie jest elementem leczenia szpitalnego - mówi Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor szpitala. -
W wielu przypadkach efekty leczenia są bardzo ściśle związane z jakością posiłków. Jestem przekonana, że ta nowoczesna, „kosmiczna” kuchnia, bardzo pomoże nam w przywracaniu pacjentów do zdrowia.Kuchnia powstała w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego ze szwajcarską firmą Aspen. W remont pomieszczeń kuchennych i nowoczesny sprzęt kuchenny firma zainwestowała ponad 3 mln zł.
Przygotowanie kuchni zajęło jedynie 1,5 miesiąca. Najważniejszą częścią inwestycji jest wybudowanie od podstaw zmywalni i rozdzielni wraz z rampą dla samochodów dostawczych dowożących posiłki do olsztyńskich placówek ochrony zdrowia: Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc, Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego i Szpitala Pomocy Maltańskiej pw. bł. Gerarda Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich.
Ponadto Aspen dostosował już istniejące w szpitalu dziecięcym pomieszczenia do obowiązujących standardów epidemiologicznych i jakościowych. m.in. wydzielona została kuchnia mleczna, w której przygotowywane są posiłki dla najmłodszych pacjentów. Kuchnia wyposażona została w najnowszej klasy sprzęt m.in. piece konwekcyjno-parowe i kotły warzelne, pozwalające przygotować posiłki bez użycia tłuszczów.
Stworzenie nowoczesnej, centralnej kuchni jest kolejnym krokiem w kierunku racjonalizacji kosztów funkcjonowania olsztyńskich szpitali i podnoszenia komfortu pobytu pacjentów.
W przypadku szpitala dziecięcego inwestycja oznacza racjonalne wykorzystanie powierzchni, dostosowanie kuchni do wymogów unijnych, zapewnienie dzieciom posiłków przygotowywanych zgodnie z najnowszymi trendami żywieniowymi, a także zainwestowanie w infrastrukturę szpitala 3 mln zł (tyle wyniosła całkowita wartość inwestycji pokryta ze środków Aspen). Również dla innych olsztyńskich szpitali oznacza to racjonalizację kosztów - w ten sposób nie ma potrzeby, by każdy z nich inwestował w dostosowanie pomieszczeń kuchni do wymogów, a także oszczędność środków publicznych.
Z D J Ę C I A