Spotkanie pod pomnikiem Michała Lengowskiego | Więcej zdjęć »
Dziś (11.07) mija 90. rocznica przegranego przez Polaków Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. Z tej okazji, z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości, w bazylice katedralnej św. Jakuba w Olsztynie odprawiona została msza święta, a następnie pod pomnikiem warmińskiego poety, działacza społecznego i uczestnika akcji plebiscytowej, Michała Lengowskiego, odbyło się okolicznościowe spotkanie.
- Spotykamy się tutaj aby uczcić i podziękować tym wszystkim Polakom, którzy 90 lat temu stanęli do nierównej walki o Polskę, do nierównej walki, by tutaj, na Warmii, na Mazurach, na Powiślu, mogła wisieć polska flaga, żebyśmy mogli rozmawiać po polsku, żeby ta ziemia należała do państwa polskiego - powiedział Jerzy Szmit, prezes PiS w okręgu olsztyńskim. - Rok 1920 był rokiem w historii narodu przełomowym. Wtedy Polska kształtowała swoje granice, kształtowała je na wschodzie, na zachodzie, na południu, i również tutaj, na północy. Wielkie mocarstwa podjęły decyzję, że o kształcie północnych granic zadecyduje plebiscyt. Można jednak powiedzieć, że wskazanie aliantów było jednoznaczne, bo przez długie lata germanizacji polskość na Warmii była w mniejszości. Jednak żyła tu grupa polskich patriotów, którzy mimo wielu przeciwności walczyli o przynależność tych ziem do Polski. Musimy o tych ludziach pamiętać.
Tło historyczne Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu przypomniał zebranym na Pl. Jedności Słowiańskiej nauczyciel historii Henryk Falkowski. Odśpiewano też hymn Polski, a pod pomnikiem Michała Lengowskiego złożono wiązankę kwiatów.