„Bogurodzica”, „Mazurek Dąbrowskiego”, „Boże, coś Polskę”, „Warszawianka”, „Rota”, „Pierwsza Brygada”, „Modlitwa obozowa”, „Czerwone maki”, „Żeby Polska była Polską” i Hymn „Solidarności”. Te właśnie pieśni wybrał Andrzej Krzysztof Kunert, aby reprezentowały dorobek pieśni patriotycznych narodu polskiego na wystawie „Carmina Patria. Polskie Hymny Narodowe od Bogurodzicy do Hymnu Solidarności”, której wernisaż odbył się dzisiaj w Galerii Stary Ratusz w Olsztynie. Wystawę tę udostępniło Galerii Muzeum Wojska Polskiego.
Rolę gospodarza wernisażu pełnił Sławomir Błażewicz, kustosz w Muzeum Wojska Polskiego, który przybliżył gościom genezę wystawy oraz omówił przedstawione na planszach zbiory dotyczące poszczególnych pieśni.
-
Poprzez tą wystawę autor, wielki pasjonat historii, chciał ukazać historię Polski w innym ujęciu, właśnie przez rolę pieśni, które były śpiewane i czasami są nadal śpiewane przez nasze społeczeństwo - powiedział Sławomir Błażewicz. -
Teraz żyjemy w epoce dobrobytu, ustalonej państwowości i niepodległości, więc te pieśni nam umykają. Ta wystawa ma je ponownie rozpropagować i przypomnieć, że takie właśnie pieśni istniały. Stąd również element przedstawienia na banerach ich tekstów. Patrząc na te teksty i zapoznając się z reprodukcjami dokumentów zawieszonych na planszach, możemy je poznać i doszukać się szerszych znaczeń tej tematyki.Wystawa wpisuje się w obchody zbliżającej się rocznicy bitwy pod Grunwaldem (chociaż nie została stworzona specjalnie na tą okazję). Dlatego też początek dzisiejszego wernisażu uświetniło odśpiewanie „Bogurodzicy” przez Chór ProForma pod dyrekcją Marcina Wawruka. Wystawa jest gratką dla każdego, kto chciałby wyjść poza wiedzę zawartą w podręcznikach historii. Można na niej zobaczyć m.in. zapis tekstu „Mazurka Dąbrowskiego” przeznaczony dla Szkotów. Zapis ten czyni możliwym śpiewanie Hymnu w oryginale przez osoby władające językiem angielskim.
Wystawę będzie można oglądać do 21 lipca 2010 r.
Z D J Ę C I A