Najwyższą frekwencję w II turze wyborów prezydenckich zanotowano w Kortowie. Karty wyborcze pobrało tam prawie 74% uprawnionych do głosowania. W obu turach lepsi okazali się jednak mieszkańcy Redykajn i to oni wygrali konkurs, w którym główną nagrodą było 100 tysięcy złotych do wykorzystania na osiedlowe inwestycje.
Olsztynianie mieszkający na Redykajnach nie zagłosowali wczoraj tak licznie, jak przed dwoma tygodniami. Mimo to, nieco słabsza frekwencja wystarczyła, by w II turze zająć drugie miejsce i co najważniejsze, triumfować w generalnej klasyfikacji. Ostatecznie w obu turach na Redykajnach zagłosowało 75,12% uprawnionych, natomiast w Kortowie, które zajęło drugie miejsce, 74,52%.
Na podium załapały się jeszcze Brzeziny. Mieszkańcy tego osiedla zanotowali wczoraj nieco niższą frekwencję niż w I turze, co od razu wykorzystali mieszkańcy Likus. Tam frekwencja była trochę wyższa. Zapewne przyczyniła się do tego akcja tamtejszej rady osiedla, której członkowie kolportowali ulotki, zachęcające do odwiedzenia jedynego w tej części miasta lokalu wyborczego. Ostatecznie jednak to Brzeziny zajęły trzecie miejsce w łącznej klasyfikacji, a Likusy uplasowały się tuż za podium.
Większych zmian nie odnotowano też na drugim biegunie zestawienia. Co prawda, tym razem to osiedlu Zatorze przypadła niechlubna rola outsidera, lecz mimo wszystko całościowo, podobnie jak w pierwszej turze, rejonem z najsłabszą frekwencją okazało się Osiedle Wojska Polskiego.
Największy awans w porównaniu do I tury zanotowało osiedle Kormoran. Mimo że frekwencja wzrosła tam jedynie o pięć setnych procenta, wystarczyło to do awansu do czołowej dziesiątki. Powodów do dumy nie powinni mieć natomiast mieszkańcy Pieczewa. Nie dość, że wypadli z pierwszej dziesiątki, to jeszcze stracili aż cztery pozycje. W ostatecznej kolejności nie zaszły jednak znaczące zmiany. Poza ostatnią lokatą, nie zmieniły się pozycje czołowych dziesięciu osiedli.
Nie zmienił się też lokal, który może pochwalić się najwyższą frekwencją. Tak jak 20 czerwca, tak i teraz największy odsetek mieszkańców zagłosował w OKW nr 54 przy ul. Jarockiej. Przed dwoma tygodniami frekwencja dobrnęła tam do 77%, teraz do tego wyniku zabrakło jednie 0,17%. Na drugie miejsce, zgodnie z przypuszczeniami, wskoczyła OKW nr 3, zlokalizowana w Starym Ratuszu. Głosowało tam niespełna 76% uprawnionych. Tak wysoka frekwencja była jednak spowodowana faktem, iż głosowało tam wielu turystów odwiedzających olsztyńską Starówkę.
Tradycyjnie najniższą frekwencję zanotowano w obwodach zamkniętych umiejscowionych w szpitalach. Jednie 15,35% uprawnionych do głosowania pobrało karty wyborcze w komisji zlokalizowanej w Wojewódzkim Zespole Lecznictwa Psychiatrycznego. Nieco lepiej było w obu budynkach Szpitala Miejskiego, a także w Szpitalu Wojewódzkim. Niespodziewanie 50% nie przekroczono także w OKW nr 1 w II Liceum Ogólnokształcącym.
Ogółem w II turze frekwencja w Olsztynie wyniosła 61,19%. W I turze było nieco lepiej - 61,92%. Łącznie w obu turach - 62,56%.
Z D J Ę C I A