Morąg to miasto położone w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Tereny wokół miasta to historyczna Pogezania. Od północnego wschodu graniczy z jeziorem Skiertąg, a z południowego zachodu znajduje się tzw. rozlewisko morąskie z ostoją ptactwa wodnego.
Historia miastaOkoło 1280 roku, po pogromie Pogezanów, Krzyżacy rozpoczęli budowę drewnianej strażnicy. W 1327 roku osada rozwijająca się przy strażnicy otrzymała prawa miejskie. Na przełomie XIV i XV miasto otoczono murami. W 1410 Morąg został zajęty przez wojska Władysława Jagiełły, a od 1440 należał do antykrzyżackiego Związku Pruskiego. Od 1466 roku miasto było częścią ziem lennych Polski, a od 1525 należało do Prus Książęcych. W 1807 roku zajęły je wojska Napoleona. Od XVIII wieku było siedzibą powiatu. Po II wojnie światowej znalazło się w granicach Polski.
Turystyka
Podstawowymi walorami turystycznymi regionu jest środowisko geograficzno-przyrodnicze, zaliczane pod względem atrakcyjności do ścisłej krajowej czołówki. Zasadnicze elementy, takie jak rzeźba terenu, lasy, wody, atmosfera oraz tworzony przez niezapomniany krajobraz klimat, podlegają ścisłej ochronie. Biorąc pod uwagę unikalność walorów rekreacyjnych gminy Morąg, obszar ten jest chętnie odwiedzany przez turystów i wczasowiczów. Mają oni do wyboru zarówno kompleksy wypoczynkowe o zróżnicowanym standardzie, jak i schroniska turystyczne, czy pola namiotowe - w zależności od upodobań.
ZabytkiMury obronne - pochodzą z XIV-XV, zbudowane zostały w stylu gotyckim.
Północno-wschodnie skrzydło zamku krzyżackiego - styl gotycki z XIV wieku. Było dobudowane w 1584 roku, a w 1815 przebudowane. Warto także zobaczyć piwnice pod dawnymi skrzydłami, mury obronne i fosę.
Ratusz gotycki - pochodzi z końca XIV wieku, został odrestaurowany w 1843 roku, a odbudowany po zniszczeniach wojennych w latach 1948-1953.
Kościół parafialny - gotycki, powstały w latach 1303-1331. Został przebudowany w końcu XV-XVI wieku.
Pałac magnackiej rodziny Dohnów - powstał w latach 1562-1571. Przebudowany w stylu barokowym przez Hindersina w latach 1717-1719. Obecnie znajduje się tu Muzeum Herdera - oddział Muzeum Warmii i Mazur.
Zapraszamy także do zobaczenia stojących przed ratuszem, zdobytych przez Niemców w 1830 roku, armat francuskich, cmentarzy Armii Radzieckiej, ewangelickiego, polskiego, niemieckiego i żydowskiego.
Z D J Ę C I A
G A L E R I A :