Marian Rapacki (fot. archiwum prywatne)
Wczoraj (19.04) zgasło życie jednej z najwspanialszych postaci w historii sportu Warmii i Mazur, zasłużonego działacza i trenera, Honorowego Obywatela Miasta Olsztyna. Przede wszystkim jednak, odszedł dobry i szanowany człowiek, kochający mąż, ojciec teść, dziadek i pradziadek a także drogi dla nas wuj (pokoleniowo był dla mnie dziadkiem, ale zawsze był za młody, aby tak do niego mówić). Był osobą niezwykłą, pełną humoru, optymizmu, radości życia, którą nas wszystkich dookoła obdarzał.
Marian Rapacki urodził się 26 sierpnia 1919 roku w Płocku. Po zdanej maturze kontynuował naukę w szkole podchorążych, mając w planach studia w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego w Warszawie; zamiary te udaremnił wybuch II wojny światowej. Odbył kampanię wrześniową, później trafił do partyzantki w powiecie grójeckim, był związany z Armią Krajową.
Pod koniec wojny służył w Wojsku Polskim i jako żołnierz liniowej 15 Dywizji Piechoty trafił w 1945 do Olsztyna. Został skierowany do pracy w wojskowych jednostkach odpowiedzialnych za sport i kulturę fizyczną (Urząd Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego w Olsztynie). Po przejściu do rezerwy kontynuował działalność w sporcie olsztyńskim.
Stworzył pierwszą w województwie sekcję kajakarstwa. Założył także sekcje kajakarskie Olsztyńskiego Klubu Sportowego (Stomil Olsztyn, początkowo pod nazwą Olsztyński Klub Sportów Wodnych) i Zrywu Olsztyn. Stworzył w ten sposób podstawy pod wyczynowe kajakarstwo na Warmii i Mazurach.
Jako czołowy trener kajakarstwa w województwie (miał trenerską klasę mistrzowską) znalazł także uznanie w oczach krajowej federacji. W 1955 został trenerem reprezentacji młodzieżowej Polski, w latach 1956-1964 był drugim trenerem kadry seniorskiej. Krótko przed olimpiadą w Tokio zastąpił Stanisława Zantarę na stanowisku pierwszego trenera i prowadził kadrę na igrzyskach. (Z tego okresu w mojej pamięci pozostała drewniana, kolorowa lalka przywieziona przez wuja z olimpiady w Japonii).
W latach 1961-1976 był kierownikiem sekcji kajakarskiej i trenerem w Olsztyńskim Klubie Sportowym (później Stomilu Olsztyn). Łącznie wychował około 150 medalistów mistrzostw Polski, mistrzostw Europy, mistrzostw świata. Poza pracą trenerską był również sędzią klasy związkowej.
W latach 1977-1979 pracował w Wojewódzkiej Federacji Sportu w Białymstoku jako szef wyszkolenia, następnie powrócił do Olsztyna i krótko był kierownikiem organizacyjnym oraz kierownikiem wyszkolenia Wojewódzkiego Zespołu Metodyczno-Szkoleniowego.
Pod koniec 1979 przeszedł na emeryturę. Nie zaprzestał działalności w sporcie - doprowadził do powstania Wojewódzkiego Klubu Olimpijczyka, a w 1988 Olsztyńskiego Muzeum Sportu (uroczyste otwarcie 12 maja 1989), mieszczącego się początkowo w siedzibie klubu Stomil Olsztyn, a od 2004 w hali widowiskowo-sportowej „Urania” (przy okazji zmiany siedziby nazwę placówki zmieniono na Muzeum Sportu w Olsztynie).
Marian Rapacki był wieloletnim kierownikiem muzeum (do 2000), udało mu się zgromadzić dokumentację i liczne eksponaty związane przede wszystkim z powojennym sportem na Warmii i Mazurach. Wiedzę na ten temat popularyzował również w czasie licznych spotkań z młodzieżą szkolną, a także w publikacjach prasowych.
Za swoje osiągnięcia został odznaczony licznymi odznaczeniami, w tym również Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2004 roku władze Olsztyna nadały mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 22 kwietnia 2009 r. o godz. 12.45 w Domu Przedpogrzebowym przy ul. Poprzecznej, skąd o godz. 13.15 nastąpi wyprowadzenie na cmentarz komunalny przy ul. Poprzecznej.W imieniu rodziny i bliskich Małgorzata Romaniuk