Marianna Kunikowska oraz Barbara Baturo-Warszawska z olsztyńskich
Amazonek (fot. Maciej Pantak)
Od 16 lat razem przez życie maszerują olsztyńskie Amazonki. Manifestują to szczególnie podczas dorocznych marszów nadziei „Kochamy cię życie”, inaczej „Różowej wstążki”. W tym roku już dziesiąty raz.
-
Olsztyńskie Towarzystwo „Amazonki” zrzesza ponad 150 kobiet po amputacji piersi - mówi Marianna Kunikowska, prezes od 2000 roku. -
Przystępują do nas coraz młodsze koleżanki, co wymusza na nas zmianę formy i czasu naszych spotkań, ale to tylko mnie cieszy.Inicjatorką stowarzyszenia była w 1992 roku Danuta Śleszyńska, poparł ją dyrektor Zespołu Gruźlicy, Chorób Płuc i Onkologii dr Stanisław Niepsuj do dziś zaprzyjaźniony z Amazonkami. Pierwszy zarząd tworzyły: Gabriela Tomaka (prezes do 2000 roku), Jadwiga Piotrowska, Barbara Baturo-Warszawska, Danuta Śleszyńska, Elżbieta Brodowska, Regina Gajdulewicz, Barbara Grygo, Krystyna Czeczelewska, Bernadetta Sieprawska, Zofia Kluczkowska, Wanda Lewandowska i Bożena Pietkiewicz.
Obecnie w zarządzie oprócz p. Marianny są: B. Baturo-Warszawska (wiceprezes), Róża Górska - sekretarz, Róża Śmiech - skarbnik, Maria Koblańska (odpowiedzialna za ochotniczki), Barbara Walacik i Zofia Zuba.
OTA nastawiło się na niesienie pomocy kobietom przed i po zabiegu odjęcia piersi oraz na organizowanie akcji wczesnego wykrywania nowotworów piersi. Powołano sekcję wolontariuszek, które po przeszkoleniu przez psychologa klinicznego odwiedzają kobiety na oddziale chirurgii onkologicznej w szpitalu MSWiA, gdzie mieści się też siedziba OTA.
Amazonki uruchomiły rehabilitację fizyczną kobiet. W Olsztyńskiej Szkole Wyższej dwa razy w tygodniu mogą pod fachowym okiem usprawniać rękę i nadwyrężony staw barkowy. Również dwa razy w tygodniu odbywają się sesje terapeutyczne w sali rehabilitacyjnej szpitala MSWiA, największym sojuszniku Amazonek.
Olsztyńskie Amazonki stały się na tyle sprawne, że brały udział w różnych rajdach, wycieczkach i spartakiadach. Od czterech lat, zawsze 5 sierpnia, organizują na Stadionie Leśnym wojewódzką spartakiadę pod hasłem „Dąż do sprawności”. Są nadzwyczaj aktywne w Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”, w WM Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, w Radzie Organizacji Pozarządowych Olsztyna.
- Nawiązałyśmy też współpracę z ukraińskimi Amazonkami i z „męskim” stowarzyszeniem „Gladiator”. Wiele z nas zasiada w różnych komisjach, oceniając projekty i jako ekspertki od zdrowia. Wydajemy też ulotki i informatory - dodaje Marianna Kunikowska.
Amazonki spotykają się w szpitalu MSWiA w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 15.30. Kobiety mogą uzyskać porady w siedzibie stowarzyszenia przy al. Wojska Polskiego 37. Od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 jest też czynny telefon zaufania. Kontakt: 089/539 82 89, e-mail:
amazonki-olsztyn@wp.pl.