Naukowcy urzędowali dzisiaj na olsztyńskiej starówce | Więcej zdjęć »
Pisać tajne wiadomości niewidzialnym atramentem, poszukiwać magicznych przeciwutleniaczy w napojach, zbadać szczątki polskich dinozaurów, eksperymentować w laboratorium chemicznym, projektować żelkowe DNA, tworzyć kosmetyki z liofilizowanych owoców, budować gigantyczne bakterie i poznać technikę widzenia w całkowitej ciemności. Z tymi i wieloma innymi zadaniami zmierzyli się dzisiaj (10.06) się goście pikniku naukowego Polskiej Akademii Nauk pod hasłem „Nauka też sztuka!”, który odbył się na Starym Mieście w Olsztynie.
Jak twierdzą organizatorzy imprezy - olsztyński Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, popularno-naukowe pokazy, warsztaty, eksperymenty i konkursy są znakomitą okazją do przyjrzenia się pracy badaczy, spróbowania swoich sił w naukowych wyzwaniach i rozbudzenia w sobie pasji odkrywania otaczającego nas świata.
W tej edycji wydarzenia udział wzięli zaprzyjaźnieni naukowcy z innych jednostek Polskiej Akademii Nauk z całej Polski, m.in. z Instytutu Biochemii i Biofizyki, Instytutu Chemii Organicznej czy Instytutu Paleobiologii. W planach imprezy były też prezentacje badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,
Przygotowano także pokazy na temat działalności gospodarza wydarzenia, m.in. warsztaty komponowania kosmetyków z dodatkiem liofilizowanych owoców, konkurs sprawdzający sprawność naszych zmysłów, eksperymenty pozwalające wykryć w żywności korzystne dla naszego zdrowia antyoksydanty, warsztaty budowania DNA ze słodkich żelków i zawody poszukiwania glutenu w produktach z naszego codziennego menu.