W Bibliotece Multimedialnej Planeta 11, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbyło się dzisiaj (9.05) spotkanie z Martą Abramowicz, autorką reportażu „Zakonnice odchodzą po cichu”, za którą została nominowana do nagrody Okulary Równości 2017. Rozmowę poprowadziła dziennikarka Ewelina Zdancewicz-Pękala. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów rozpoczętego wczoraj Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
Marta Abramowicz (ur. 1978) jest dziennikarką, badaczką, psychologiem. Reportażu uczyła się pod okiem Hanny Krall. Napisała wiele tekstów lekkich - gazetowych i sporo poważniejszych - naukowych, w tym kilka książek.
Robi badania społeczne - najczęściej o ludziach, którym trudniej się odnaleźć. Zawsze najbliżsi jej byli wykluczeni, więc od lat z różnymi organizacjami pozarządowymi szuka sprytnych sposobów na zmianę świata.
Wydawca o książce:
R E K L A M A
Habit już uszyty. Za dwa miesiące siostra Joanna uroczyście otrzyma go z rąk Mistrzyni. Ale teraz jest noc i siostra Joanna myśli tylko o tym, czy wszyscy zasnęli. Jest po komplecie, światła zgaszone. Nie wolno opuścić łóżka, nie wolno się odezwać. Siostra Joanna łamie reguły zakonne i wymyka się z pokoju. Przebiega pod ścianą, po schodach w górę, do biblioteki. Drzwi skrzypią. Trzeba uważać. Między regałami czeka już siostra Magdalena
Byłe zakonnice nikomu nie opowiadają o swoim życiu. Nie występują w telewizji. Powiedzieć złe słowo na zakon, to stanąć samotnie przeciw Kościołowi. Nie mówią znajomym ani rodzinie, bo ludzie nic nie rozumieją. Dla ludzi świat jest prosty: odeszła, bo na pewno w jakimś księdzu się zakochała. W ciążę z biskupem zaszła. Jak one tam bez chłopa wytrzymują? Chyba w czystości nie żyją?
Byłe zakonnice nie mogą uwierzyć: o czym oni mówią? Jaki biskup? W zakonie walczy się o przetrwanie. Jaki ksiądz? Tam szuka się dawno zgubionego sensu. Jak wytłumaczyć, że chodzi o coś zupełnie innego?
W książce znajdziecie odpowiedzi.
Fragmenty spotkania zarejestrowaliśmy na filmie wideo. Zapraszamy do jego obejrzenia.