Reprezentanci ponad 120-osobowej społeczności uczestników Uniwersytetu Młodego Odkrywcy na Wydziale Sztuki olsztyńskiego uniwersytetu odebrali dzisiaj (2.03) indeksy. Symboliczna immatrykulacja małych „studentów” odbyła się w siedzibie wydziału przy ul. Szrajbera z udziałem dziekana prof. Benedykta Błońskiego i części nauczycieli akademickich tego wydziału.
Przypomnijmy, że Uniwersytet Młodego Odkrywcy to inicjatywa Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jednym z jej głównych założeń jest popularyzacja dokonań polskich naukowców wśród różnych grup społecznych (od juniorów do seniorów), a także dotarcie z atrakcyjną formą edukacji do obszarów wykluczonych. Do udziału w projekcie zgłosiły się dwa wydziały UWM - Wydział Biologii i Biotechnologii oraz Wydział Sztuki UWM. Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 16 lat są bezpłatne. Odbywają się na uczelni pod okiem nauczycieli akademickich.
Wydział Sztuki UWM zaproponował dzieciom i młodzieży trzy rodzaje warsztatów: plastyczne, muzyczne i plastyczno-muzyczne.
- Będziemy chcieli pobudzić wyobraźnię dzieci i młodzieży, stymulować ich artystyczny rozwój, ale w taki mniej „poważny” sposób niż to się kojarzy z nauką - mówi dr Grażyna Kobrzeniecka-Sikorska, prodziekan Wydziału Sztuki UWM.
- Bo sztuka nie zawsze musi być traktowana tak bardzo poważnie. Dlatego często przez zabawę będziemy chcieli przedstawić naszym nowym „studentom” możliwości eksperymentowania w sztuce - bo sztuka współczesna to jest eksperyment, to są nowe techniki twórcze, więc pole do działań twórczych jest ogromne. A ponieważ młodzi ludzie mają chłonne umysły i nieprawdopodobną wyobraźnię, to myślę, że osiągniemy założone w projekcie efekty. I będziemy obserwować rozwój tych talentów, które być może wyłowimy z tych naszych studentów i będziemy kierować ich rozwojem artystycznym.
W warsztatach na Wydziale Sztuki weźmie udział ponad 120 osób z Olsztyna. Artyści z UWM proponują aż 13 różnych tematycznie warsztatów: malarskich, rzeźbiarskich, muzycznych, fotograficznych, projektowania graficznego, struktur wizualnych i rysunkowych. Jedną z ciekawszych wydaje się propozycja warsztatów ceramiczno-muzycznych, podczas których uczestnicy najpierw wykonają ceramiczne instrumenty muzyczne, a potem na nich zagrają.
Ta muzyczna prezentacja wykonanych w pracowni rzeźby Wydziału Sztuki instrumentów i ich możliwości zaplanowana została na 2 czerwca w Centrum Ekspozycyjnym UWM Stara Kotłownia, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy prac wykonanych w ramach Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. Ten wernisaż będzie też ostatnim akcentem pierwszej edycji projektu na Wydziale Sztuki UWM.
Z D J Ę C I A
F I L M Y