Dzisiaj (23.05) rozpoczęły się dziesiąte Dni Afryki zorganizowane na wydziale humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Spotkania te mają na celu szerzenie kultury krajów afrykańskich i przełamywanie stereotypów dotyczących kultury tamtejszych ludów, które nadal są silnie zakorzenione w światopoglądzie Polaków.
W oficjalnym rozpoczęciu Dni Afryki wzięły udział władze uniwersytetu: profesor Mirosław Gornowicz, prorektor ds. ekonomicznych i rozwoju uczelni, prof. Andrzej Szmyt, dziekan wydziału humanistycznego i prof. Andrzej Kopiczko, dyrektor instytutu historii i stosunków międzynarodowych. Następnie gość ze Stanów Zjednoczonych, Sterling Summerville, przeprowadził wykład dotyczący handlu dziećmi oraz ich przymusową pracą na roli w Afryce.
Doktor Iwona Ndiaye, która razem ze swoim mężem od 10 lat organizuje Dni Afryki uważa, iż w dobie podróżowania, gdy nie jesteśmy ograniczeni tylko do swojego kraju, znajomość innych kultur jest niezwykle istotna. Jak mówi, kontynent afrykański postrzegany jest jako jeden naród i zbitek ludności nie różniącej się między sobą, podczas gdy każda grupa etniczna tam mieszkająca posiada odrębną kulturę, tradycję, a nawet język.
Uczestnicy spotkań mogli zobaczyć wystawę zdjęć „Kolor Afryki” rozmieszczoną w korytarzach wydziału humanistycznego. Stoisko z wyrobami madagaskarskimi oferowało ręcznie robioną biżuterię, torebki i pamiątki, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Z D J Ę C I A