Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
10:45 06 lipca 2024 Imieniny: Dominiki, Łucji
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Literatura, czytelnictwo
d/wb | 2013-11-22 21:40 | Rozmiar tekstu: A A A

W WBP zainaugurowano projekt „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur”

Olsztyn24
Konferencja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie | Więcej zdjęć »

Spotkaniem z przedstawicielami lokalnych mediów w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie zainaugurowano dzisiaj (22.11) projekt „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur” na Warmii i Mazurach, realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Celem projektu „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur” jest wypracowanie modelu biblioteki integrującej lokalną, różnorodną (multikulturową) społeczność oraz wyposażenie bibliotekarzy w wiedzę i umiejętności potrzebne przy planowaniu i realizacji działań skierowanych do tych społeczności, podejmowanych razem ich przedstawicielami.

Bibliotekarze dzięki temu przedsięwzięciu pogłębią swoją wiedzę i umiejętności. Nauczą się, jak aktywizować mniejszości i włączać je w działania na rzecz lokalnej społeczności. Najpierw wezmą udział w cyklu warsztatów, podczas których przygotują plan działań w temacie dla swoich bibliotek. Następnie, do końca 2014 roku, będą te działania realizować.

- Współczesne biblioteki publiczne powinny odpowiadać na potrzeby wszystkich swych użytkowników, ponieważ odwiedza je coraz więcej osób reprezentujących różne kultury, mniejszości, narodowości - mówi Bogna Włodarczyk, krajowa koordynator projektu z ramienia Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. - Biblioteka już dawno przestała być tylko miejscem, w którym wypożycza się książki. Obecnie to miejsce, w którym ludzie czują się bezpiecznie, chcą uzyskać informacje na różne tematy i spotkać się w większym gronie. Dlatego też uważamy, że może być również miejscem wychodzącym naprzeciw wielokulturowości swoich użytkowników.
R E K L A M A
Głównym partnerem projektu jest Biblioteka Wielojęzyczna w Oslo, dlatego też bibliotekarze z naszego regionu będą współpracować z norweskimi kolegami po fachu, którzy to podzielą się swoją wiedzą i praktyką w pracy z imigrantami i mniejszościami kulturowymi. Ponadto, doświadczenia zebrane podczas projektu zostaną wykorzystane do opracowania podręcznika opisującego model wielokulturowej biblioteki. Znajdą się w nim m.in. praktyczne wskazówki dotyczące jego wdrażania i sprawdzone scenariusze wydarzeń.

W inicjatywę zaangażowały się 4 biblioteki wojewódzkie, 9 bibliotek powiatowych (lub pełniących ich funkcję) oraz 36 bibliotek gminnych i miejskich z czterech województw: małopolskiego, opolskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego - ogółem, wraz z filiami, to ponad 150 placówek. W województwie warmińsko-mazurskim w projekcie udział bierze 19 bibliotek (wraz z filiami 44 placówki - nasze województwo jest najsilniej reprezentowane). Są to: Miejska Biblioteka Publiczna w Bartoszycach, Biblioteka Publiczna w Bisztynku, Gminna Biblioteka Publiczna w Galinach, Ośrodek Kultury - Biblioteka w Górowie Iławieckim, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Sępopolu, Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Nasierowskiej w Ełku, Gminna Biblioteka Publiczna w Kalinowie, Biblioteka Publiczna Gminy Ełk z siedzibą w Nowej Wsi Ełckiej, Gminny Ośrodek Kultury - Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Juchach, Biblioteka Publiczna w Gołdapi, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie, Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich, Gminna Biblioteka Publiczna w Budrach, Gminna Biblioteka Publiczna w Pozezdrzu, Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynku, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie, Miejska Biblioteka Publiczna w Barczewie, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. J. Korczaka w Dobrym Mieście, Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie oraz, jako koordynator, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie.

Projekt „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur” finansowany jest z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych. Wkład własny zapewniają Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oraz Biblioteka Narodowa Norwegii.

******

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) upowszechnia nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT), działa na rzecz ułatwiania mieszkańcom małych miejscowości dostępu do informacji, wiedzy, kultury i edukacji oraz inspiruje i zachęca do wspólnego działania.

Kluczowym projektem FRSI jest finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności ogólnopolski Program Rozwoju Bibliotek. Jest to przedsięwzięcie, dzięki któremu biblioteki publiczne lepiej służą mieszkańcom małych miejscowości. Dzięki PRB biblioteki mogą wzbogacać i poszerzać ofertę dla mieszkańców małych miejscowości.

Oprócz Programu Rozwoju Bibliotek FRSI prowadzi także inne projekty wspierające rozwój z udziałem ICT, m.in. „Nowe Technologie Lokalnie”, „Link do przyszłości. Młodzi, Internet, Kariera”, „O finansach w bibliotece” oraz „RozPRACUJ to z biblioteką”. Projekty są skierowane do przedstawicieli organizacji pozarządowych, młodzieży, seniorów i osób poszukujących pracy - zainteresowanych możliwościami, jaki stwarzają nowe technologie, chcących zdobywać nowe umiejętności.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie jest instytucją kultury samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Sprawuje nadzór merytoryczny nad bibliotekami publicznymi regionu, pełniąc jednocześnie funkcję głównej biblioteki publicznej Warmii i Mazur.

Od wielu lat podejmuje we współpracy z bibliotekami i samorządami w województwie działania mające na celu unowocześnienie tych placówek, rozwijanie w nich nowych usług zgodnych z potrzebami mieszkańców oraz aktywizację i doskonalenie zawodowe bibliotekarzy.

Koordynuje na szczeblu regionalnym działania ogólnopolskie skierowane do bibliotek, takie jak: DKK - Dyskusyjne Kluby Książki, Biblioteka+ czy Program Rozwoju Bibliotek realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. WBP prowadzi działania na rzecz kilku mniejszości narodowych: niemieckiej, ukraińskiej, żydowskiej, litewskiej, rosyjskiej.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Inauguracja projektu „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur”
22-11-2013
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.